OdporúčamePočasieSlovenskoSprávyVýstrahy
Odporúčame

SHMÚ: výstrahy pred vysokými teplotami aj búrkami

Slovensko zajtra čaká poriadne horúci deň. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy pred teplotami až 36°C a vydal výstrahy tiež pred búrkami.

Dôležité
  • Vysoké teploty až 36°C môžu potrápiť najmú západ krajiny.
  • Západ aj sever potom večer môžu zasiahnuť búrky s krúpami a prívalovými dažďami.

Vo viacerých okresoch najmä na západnom a južnom Slovensku sa miestami očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu od 35 až do 36°C.

„Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav vo výstrahe.


Meteorologické výstrahy

Aktuálne vydané meteorologické výstrahy pre územie Slovenska, či už ide o búrky, sneženie alebo napríklad poľadovicu. Buďte vždy pripravení na akékoľvek vyčíňanie počasia.


Vysoké teploty

Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami platí od 13.00 až do 18.00 hodiny v nasledujúcich okresoch: Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Komárno, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Senica, Skalica, Trnava.

V ďalších okresoch však platí výstraha prvého stupňa, kde sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu od 33 do 34°C.

Výstraha pred vysokými teplotami platia zajtra pre západ krajiny. (zdroj: SHMÚ)

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami platí od 13.00 až do 18.00 hodiny v nasledujúcich okresoch: Krupina, Veľký Krtíš, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Prievidza, Trenčín, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany.

Aj búrky

Okrem toho však pre mnohé okresy najmä na západnom a strednom Slovensku zajtra platia aj výstrahy pred búrkami s krúpami.

Výstrahy pred búrkami platia zajtra od 21.00 hodiny až do stredy do 3.00 hodiny v nasledujúcich okresoch: Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Banská Bystrica, Brezno, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Poprad, Bytča, Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Čadca, Žilina.

Výstrahy však zajtra platia aj búrkami. (zdroj: SHMÚ)

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť od 20 až do 40 mm a nárazy vetra rýchlosť môžu dosiahnuť rýchlosť od 65 až do 85 km/h.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ upozorňuje vo výstrahe pred búrkami Slovenský hydrometeorologický ústav.

Zdroj
SHMÚ
Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button