OdporúčamePočasieSlovenskoSprávyVýstrahy
Odporúčame

SHMÚ varuje pred búrkami s krúpami a prívalovými lejakmi

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého aj druhého stupňa pred búrkami. Výstraha platí pre celé západné aj stredné Slovensko.

Dôležité
  • Mnohé okresy Slovenska opäť potrápia večer búrky s krúpami a prívalovými lejakmi.
  • SHMÚ vydal výstrahy prvého aj druhého stupňa.

Slovensko môžu aj dnes vo večerných hodinách opäť potrápiť búrky s krúpami a tiež prívalovými zrážkami. Na západnom a strednom Slovensku sa tak opäť môžu vyskytnúť aj bleskové povodne.

Druhý stupeň

V okresoch najmä na západnom a časti severného Slovenska je malá pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi zrážok od 30 až do 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou od 70 až do 110 km/h.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav vo výstrahe.

Výstraha druhého stupňa pred búrkami platí v nasledujúcich okresoch Slovenska: Malacky, Pezinok, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Trenčín, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice, Čadca, Žilina.

Búrky môžu potrápiť dnes večer väčšinu územia Slovenska. (zdroj: SHMÚ)

Prvý stupeň

V okresoch najmä južného a stredného Slovenska je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť od 20 až do 40 mm a nárazy vetra môžu dosiahnuť rýchlosť od 65 až do 85 km/h.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí v nasledujúcich okresoch Slovenska: Bratislava, Senec, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Zvolen, Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Komárno, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín.

Zdroj
SHMÚ
Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button