Bleskové správySlovenskoSprávyTlačové správy

Minister obrany odtajnil spis k najväčšej slovenskej leteckej tragédii

Doteraz tajný spis k najväčšej leteckej katastrofe v samostatnej histórii už nebude tajný. Rozhodol o tom minister obrany Jaroslav Naď.

Minister obrany SR Jaroslav Naď podpisom rozhodnutia odtajnil vyšetrovací spis najväčšej leteckej tragédie v dejinách Slovenska – havárie vojenského špeciálu AN-24 na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce, pri ktorej 19. januára 2006 zahynulo 42 slovenských vojačiek a vojakov.

Po 14 rokoch tak ako prvý minister vyhovel žiadostiam občianskeho združenia a subjektov, ktoré za odtajnenie bojovali roky. Odtajnený spis bude čoskoro uverejnený aj na web stránke Ministerstva obrany SR.

„Spis havárie AN-24 bude od 31. júla 2020 k dispozícii na nahliadnutie rodinám a blízkym zosnulých vojakov, ako aj verejnosti. 42 rodín sa tak môže konečne dozvedieť všetky okolnosti havárie, pri ktorej stratili svojich blízkych. Dlhovali sme to nielen im, ale tiež našim vojakom, ktorí obetovali svoje životy službe vlasti,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď. 

„Spoločnosť čakala na odpovede na otázky, ktoré vyvstávali v dôsledku utajovania spisu, dlhé roky. Okrem toho vznikali tiež rôzne špekulácie o celej udalosti. Preto som nikdy nechápal snahu bývalých vedení rezortu obrany o neustále utajovanie tohto spisu,“ dodal. Vzhľadom na ich citlivosť však nebudú súčasťou odtajneného spisu fotografie z lekárskych správ ani osobné údaje a údaje lekárskeho charakteru.

Rezort obrany si obete tragédie každoročne pripomína na výročie nešťastia pietnym aktom na mieste havárie na vrchu Borsó, kde je umiestnených symbolických 42 dubových stĺpov ako pamiatka na zosnulých vojakov. Spomienka sa každý rok realizuje aj pri pamätníku v strede obce Hejce.
Vojenský špeciál AN-24 viezol slovenských vojakov z Kosova po návrate z misie KFOR.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button