FinancieSlovenskoSprávyTlačové správy

Slovensko zinkasuje 35 miliónov. Predkupné právo na nákup akcií VSE si neuplatní

Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) Holding. Tie plánuje kúpiť koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody.

E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike (ZSE). Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 miliónov eur a ďalšie výhody, informoval vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. 

„Snažili sme sa niečo vyjednať a nie je to málo. Za neuplatnenie svojho predkupného práva dostane Slovensko slušnú sumu,” zdôraznil minister. Obe strany v súvislosti s touto dohodou podpísali memorandum. 

Neboli jednoduché no boli korektné

Rokovania neboli podľa R. Sulíka  jednoduché, no označil ich za korektné. Okrem spomínanej sumy získa Slovensko podľa neho aj ďalšie výhody. Okrem iného mu zostane zachované predkupné právo, ak by v budúcnosti prišlo k opätovnému predaju podielov. 

„Tých 35 miliónov, ktoré sme vyrokovali, v budúcnosti môžeme využiť napríklad na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou pre stabilizáciou našej elektrizačnej sústavy,” priblížil štátny tajomník Karol Galek. Predkupné právo bude v tomto prípade na základe memoranda trvať tri roky. 

Aj ďalšie investície

S nemeckým koncernom sa štát dohodol aj na budúcich investíciách, a to najmä do rozvoja distribučnej infraštruktúry s dôrazom aj na obnoviteľné zdroje. To môže podľa štátneho tajomníka Slovensku pomôcť pri plnení jeho národných environmentálnych cieľov. 

„E.ON sa zaviazal, že zabezpečí, aby obe spoločnosti preinvestovali na Slovensku počas ďalších piatich rokov, teda od roku 2021 do roku 2025, najmenej 1 miliardu eur práve v nadväznosti na posilnenie distribučnej sústavy,” dodal Galek. Koncern sa taktiež zaviazal udržať v podniku zamestnanosť. 

Ešte to potrvá

Predseda predstavenstva E.ON Slovensko Markus Kaune označil podpis memoranda za prvý krok vo formálnom procese, ktorého ukončenie očakáva do konca tretieho štvrťroka 2020.

Nadobudnutie podielu vo VSE Holding je podľa neho súčasťou väčšieho medzinárodného projektu. Kúpnu cenu preto konkretizovať nechcel.

Minister Sulík doplnil, že obe strany si neželali zverejniť jej výšku, naznačil ale, že bola obrovská a v prípade záujmu Slovenska by išla kompletne na dlh, čo si v aktuálnej situácii nemôžeme dovoliť. 

Raz sme o peniaze prišli

Distribúcia elektrickej energie je na Slovensku rozdelená do troch závodov, a to ZSE, SSE a VSE. Všetky tri sa v minulosti sprivatizovali a 49 percent ich akcií prešlo na zahraničných vlastníkov.

V prípade prvej firmy na nemecký E.ON, pri druhej na francúzskych vlastníkov a neskôr na Energetický a průmyslový holding a tretia do rúk nemeckej RWE.

Slovensko pritom pri predaji získalo predkupné právo. V prípade stredoslovenskej firmy pritom už štát svoje predkupné právo pred niekoľkými rokmi nevyužil, a ako pripomenul minister Sulík, vtedy na rozdiel od aktuálnej situácie štát nevyrokoval nič. 

Zdroj
Ministerstvo hospodárstva SR
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button