Bleskové správySlovenskoSprávy

Českého turistu bez výstroja ratovali horskí aj leteckí záchranári

Dnes v dopoludňajších hodinách bola Horská záchranná služba požiadaná o pomoc pre 47-ročného muža českej národnosti, ktorý pri zostupe Batizovským žľabom spadol z výšky približne 40 metrov.

Muž postupoval neistený, bez kompletnej horolezeckej výzbroje a mimo zostupovej trasy. Pádom utrpel poranenia hlavy a mnohopočetné odreniny.

O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Popradu, ktorá z heliportu v Starom Smokovci vzala na palubu horského záchranára. Po prílete do oblasti bol pri pacientovi vysadený záchranár HZS spoločne s lekárom, zraneného muža vyšetrili a poskytli mu neodkladnú prvú pomoc.

Po ošetrení bol pacient nabalený, pripravený na letecký transport a za pomoci leteckej techniky evakuovaný z exponovaného terénu. Po medzipristátí pri Batizovskom plese bol preložený na palubu vrtuľníka a po vysadení horského záchranára na heliporte v Starom Smokovci, bol letecky dopravený do nemocnice v Poprade.

„Upozorňujeme návštevníkov horských oblastí, aby dodržiavali pokyny a odporúčania HZS. Výstup na Gerlachovský štít svojím charakterom a náročnosťou vyžaduje použitie horolezeckej techniky, zabezpečovacích pomôcok, vyžaduje si komplex vedomostí a zručností a samozrejme aj výbornú znalosť terénu za akýchkoľvek podmienok, čo má veľký vplyv nielen na plánovanú túru, ale najmä na bezpečnosť osôb pohybujúcich sa v takomto teréne. Pokiaľ osoba nedisponuje patričnými vedomosťami a zručnosťami, odporúčame využiť služby horského vodcu,“ upozorňuje Horská záchranná služba.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button