SlovenskoSprávyVideá

Zuzana Čaputová vetovala trojicu zákonov

Zuzana Čaputová sa rozhodla vetovať trojicu zákon, ktoré nedávno schválila Národná rada SR. Všetky tri zákony prijal parlament v skrátenom legislatívnom konaní.

To bol dôvod prečo prezidentka SR vetovala zákon o detských komisároch. Novela, ktorá by umožňovala podať návrh na odvolanie komisárov aj v prípade, ak by ich konanie vzbudzovalo dôvodné pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti pri výkone funkcie, podľa slov hlavy štátu nemala prejsť Národnou radou (NR) SR v skrátenom legislatívnom konaní. “Nenaplnili sa dôvody na skrátené legislatívne konanie,” komentovala Čaputová.

V prípade zákonov o elektronických komunikáciách a o prokuratúre je dôvodom nepodpísania pochybnosti prezidentky Zuzany Čaputovej o ústavnosti oboch noviel zákonov.

Prezidentka upozornila, že v prípade novely zákona o elektronických komunikáciách už podobrené znenie narazilo na Ústavnom súde SR. Novela zákona mala umožniť nahlasovanie navrátilcov z rizikových krajín. Operátori mali ukladať a Úradu verejného zdravotníctva odovzdávať lokalizačné údaje zákazníkov.

“Ústavný súd teda stanovil istý test ústavnosti v tomto uznesení. Z môjho hľadiska nová právna úprava nie je dostatočne určitá,” uviedla s tým, že vidí otázniky aj nad vykonateľnosťou tejto právnej úpravy.

V prípade zákona o prokuratúre vyjadrila prezidentka obavy z nezávislosti prokuratúry, keďže novela mala umožniť aj odvolanie generálneho prokurátora.

Trojica zákonov sa tak vrátila naspäť parlamentu. Vzhľadom na rozloženie síl v parlamente je pravdepodobné, že trojicu zákonov parlament opätovne schváli. Prezidentka však upozornila, že v prípade prelomenia jej veta zákona o prokuratúre sa obráti na Ústavný súd SR.  

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button