OdporúčameSprávySvet
Odporúčame

Výbuch v Bejrúte si vyžiadal takmer 100 mŕtvych a tisíce zranených

Mohutná explózia v Bejrúte bude mať drastické následky. Okrem obrovských materiálnych škôd si silná explózia vyžiadala zatiaľ takmer 100 mŕtvych a tisíce zranených.

Mohutná explózia v prístave v Bejrúte, ktorá napáchala obrovské škody spôsobil zrejme výbuch chemikálií pre zábavnú pyrotechniku.

Aj zo záberov je zrejmé, že išlo o mohutný výbuch, ktorý zasiahol mnohé časti Bejrútu. V prístave zrejme v jednom zo skladov vypukol požiar. V sklade bolo pritom zrejme niekoľko ton chemikálií na výrobu zábavnej pyrotechniky.

Tisíce zranených

Chemikálie pri požiari explodovali. Výbuch si pritom podľa posledných správ zatiaľ vyžiadal minimálne 78 mŕtvych aj keď niektoré zdroje hovoria až o viac ako stovke mŕtvych.

„Ľudia kričali a utekali, krvácali. Z domov to utrhlo balkóny, vo výškových budovách sa vysypala okná a sklo spadlo na ulicu,” citovala svedka agentúra Reuters.

Niektoré odhady hovoria, že počet zranených sa môže blížiť až k štyrom tisícom. Je pravdepodobné, že bude stúpať aj počet mŕtvych. Nemocnice v meste totiž nezvládajú nápor pacientov, mnohé sú navyše vážne poškodené.

Zdravotníctvo v troskách

Jedna z nemocníc sa nachádzala asi dva kilometre od epicentra výbuchu a bola takmer úplne zdemolovaná. Do nemocnice Svätého Jozefa, ktorá bola výbuchom zdemolovaná, však aj tak vozili zranených, ktorých lekári ošetrovali na ulici a parkovisku.

Niektoré nemocnice začali dokonca odmietať prijímať ďalších ranených. Nemajú ich totiž už kam dať. Mnohé nemocnice pacientov provizórne umiestnili aj na chodby do skladov, či práve na parkoviská. O tisíce pacientov sa však nemá ani kto postarať. Medzi zranenými sú aj desiatky lekárov a sestier.

Viac

Podobné články

Back to top button