SlovenskoSprávySvet

USA nás chvália za vyhostenie ruských diplomatov. Rusko vyhostí našich

Slovensko sa rozhodlo vyhostiť trojicu ruských diplomatov. Rusko recipročne vyhostí slovenských diplomatov.

Slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí včera potvrdilo, že zo Slovenska vyhostilo troch ruských diplomatov. Vyhostení diplomati majú byť podozrivý zo špionáže a spáchania trestných činov.

Ministerstvo zahraničných vecí malo o vyhostení ruských diplomatov rozhodnúť ešte minulý týždeň avšak o ich vyhostení oficiálne neinformovalo. Na vyhostenie diplomatov už zareagovalo Rusko, ktoré zo svojho územia vyhostí slovenských diplomatov. Ruskí diplomati musia opustiť Slovensko v priebehu tohto týždňa.

Matovič: nie sme banánová republika

Na situáciu zareagoval už aj premiér Igor Matovič na sociálnej sieti Facebook. Podľa Matoviča sú chvíle, kedy aj priateľom musíš určiť čiaru. „Áno, Rusi sú naši slovanskí bratia a Rusko náš obchodný partner,“ napísal v statuse na Facebooku.

Nič to však podľa Matoviča nemení na tom, že Slovensko je zvrchovaným štátom a nie „banánová republika“, kde sa môžeme vysmievať do tváre diplomatickým pravidlám.

„V máji, keď Moskva zažívala vrchol útoku Covid-19 a musela zrušiť oslavy 75. výročia, som bez zaváhania zavolal ruskému veľvyslancovi s ponukou na zapožičanie symbolických 75 nových pľúcnych ventilácií … lebo spolupatričnosť,“ uviedol Matovič.

„Na druhej strane, keď som bol pred niekoľkými dňami informovaný o činnosti niektorých členoch ruskej ambasády či potvrdení zneužitia našich víz na spáchanie zločinu vraždy v Nemecku, som rovnako bez zaváhania vedel, že takéto konanie nemôže zostať bez následkov … lebo spravodlivosť,“ uzavrel Matovič.

USA nás chvália

Za vyhostenie ruských diplomatov a tvrdý potup Slovenska nás pochválili USA. V statuse na Twitteri to uviedla tlačová hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová.

„USA oceňujú nedávne kroky, ktoré Slovensko podniklo na ochranu pred hrozbami, ktoré pre jeho zvrchovanosť predstavujú zahraniční škodliví aktéri. Ministerstvo zahraničných veci vyslalo jasný signál, že nebude tolerovať ruské politicky motivované trestné činy na slovenskej pôde alebo v Európe,“ uviedla Ortagusová na Twitteri.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button