Bleskové správySprávySvetVideá

Lukašenko pritvrdzuje. Polícia začína strieľať ostrými

Situácia v Bielorusku sa zhoršuje. Demonštrácie proti výsledku prezidentských volieb neutíchajú a policajti začínajú používať strelné zbrane.

Masové demonštrácia v Bielorusku po víkendových parlamentných voľbách, v ktorých mal vyhrať autoritársky prezident Alexandr Lukašenko neutíchajú. Polícia navyše v zásahoch proti demonštrantom pritvrdzuje.

Policajné jednotky obsadili centrum Minsku a demonštrácie sa tak presunuli aj do obytných štvrtí mesta. Polícia však v zásahoch proti demonštrantom pritvrdila.

Začali strieľať

Demonštrácie v Bielorusku neutíchajú ani po troch dňoch a je pravdepodobné, že budú ešte naberať na sile. Polícia počas včerajšieho večera proti demonštrantom použila gumové projektily, slzotvorný plyn, oslepujúce granáty aj vodné delá.

Polícia však priznala aj použitie strelných zbraní. „Skupina agresívnych občanov s kovovými tyčami v rukách zaútočila v utorok v Breste na policajtov. Strelné zbrane sa použili na ochranu života a zdravia našich zamestnancov,“ povedala hovorkyňa ministerstva vnútra Voľha Čamadanavová.

Demonštrácie prebehali v takmer tridsiatke miest po celom Bielorusku. Polícia priznala, že počas poslednej noci zadržala ďalších až tisíc demonštrantov a celkovo tak pri demonštráciách už zadržala viac ako šesťtisíc ľudí.

Viac o dianí v Bielorusku

Nové voľby

Násilnosti proti demonštrantom odsúdili viaceré štáty sveta vrátane Slovenska. Zvolať mimoriadny summit požadovalo aj Poľsko, ktoré s Bieloruskom susedí.

Tvrdú požiadavku mala aj Litva. Tá požaduje aby sa prezidentské voľby v Bielorusku zopakovali. V rozhovore pre ruskú rozhlasovú stanicu to povedal litovský minister zahraničných vecí Linas Linkevičius.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button