OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

Štát ide opäť zakazovať. Hromadné podujatia dostanú stopku, deti rúška

Po dnešnom rokovaní konzília odborníkov je jasné, že Slovensko sa zasa začína zatvárať. Stopku dostali hromadné podujatia, obmedzenia sa týkajú aj kúpalísk a deti budú musieť mať v škole rúška.

Dôležité
  • Štát zavádza nové opatrenia a obmedzenia.
  • Stopku dostanú hromadné podujatia.
  • Obmedzenia sa dotknú kúpalísk aj aquaparkov.
  • Deti v školách budú musieť nosiť rúška.
  • Povinnosti pribudnú aj pre zamestnávateľov.

Dnešný návrh premiéra Igora Matoviča o povinnosti detí nosiť rúška prvé dva týždne v škole aj napriek odporu rodičov prešiel. Epidemiológovia považujú prvé dva týždne po návrate do škôl za najviac rizikové.

Povinnosť nosiť rúška všade v škole budú mať žiaci druhého stupňa základných a študenti stredných škôl. Títo žiaci budú musieť mať rúška v triedach, šatniach aj na chodbách.

Žiaci prvého stupňa a škôlkari nebudú musieť nosiť rúška v triede. Všade inde však budú musieť deti nosiť rúška – v šatniach aj na chodbách. Otázny je však význam nosenia rúšok počas celého vyučovania, keď napríklad deti počas obedov rúška nosiť nemusia.Čestné vyhlásenie

Rodičia budú navyše pred nástupom dieťaťa do školy podpisovať čestné vyhlásenie. Čestné vyhlásenie bude mať dve otázky. Prvá otázka sa bude pýtať na akékoľvek cesty do zahraničia od 17. augusta až do začiatku školského roka.

Rodičia budú podpisovať čestné vyhlásenie.

Druhá otázka sa bude pýtať, či bolo dieťa na tábore od 17. augusta. Ak rodič na ktorúkoľvek z otázok odpovie kladne bude musieť rodič sledovať zdravotný stav dieťaťa aj všetkých osôb, ktoré s ním prišli do kontaktu. Ak by sa do 14-dní objavili akékoľvek príznaky respiračného ochorenia bude musieť rodič kontaktovať lekára.

Hromadné majú stopku

S príchodom druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19 prichádzajú opäť obmedzenia. Slovensko má schválený nový pandemický plán a so stúpajúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 sa obmedzenia dotknú najmä hromadných podujatí.

Obmedzenia od 1. septembra do 1. októbra.

Hygienici od 1. septembra na celý september zakážu hromadné podujatia nad 1000 osôb a to vrátane športových. Týka sa to podujatí vonku, pre podujatia v interiéry budú platiť ešte tvrdšie opatrenia.

V interiéry budú povolené hromadné podujatia len do 500 osôb a povinné bude nosenie rúšok. V interiéry budú zakázané hromadné podujatia po 23. hodine okrem svadieb.

Obmedzenia aj pre kúpaliská

Štát sa opäť rozhodol od 1. septembra obmedziť aj kúpaliská a aquaparky. Ich maximálnu kapacitu obmedzení na 50%. Je tak možné, že pre niektoré kúpaliská to bude znamenať stopku a radšej zatvoria.

Epidemiológia však zároveň potvrdili, že iné opatrenia sa budú zavádzať na regionálnej úrovni podľa vývoja situácie. Nemalo by tak dochádzať k zatváraniu obchodov a firiem na celom Slovensku.

Pre cudzincov povinný test

Hlavný hygienik Ján Mikas však zároveň informoval o pripravovanej povinnosti pre zamestnávateľov, ak zamestnávajú ľudí z rizikových krajín. Úrad verejného zdravotníctva pre zamestnávateľov pripravuje novú povinnosť.

Nové povinnosti pre zamestnancov z rizikových krajín a pre zamestnávateľov.

Cudzinci z rizikových krajín pracujúci na Slovensku sa budú musieť prihlásiť na regionálne úrady verejného zdravotníctva a zároveň budú musieť mať negatívny PCR test na COVID-19. Ak nesplnia tieto podmienky bude im musieť zamestnávateľ zakázať vstup na pracovisko.

Rizikové regióny

Obmedzenia sa však zavádzajú aj pri cestovaní. Okrem menej rizikových „zelených“ krajín a rizikových „červených“ krajín budú aj rizikové regióny. Rizikové regióny a tiež rizikové krajiny sa budú aktualizovať raz za dva týždne.

Pribudnú rizikové regióny.

Do rizikových regiónov zariadia v susednom Česku napríklad Prahu. V prípade Španielska budú medzi rizikové patriť všetky okrem troch regiónov. Medzi rizikové však pribudnú regióny v Chorvátsku, Veľkej Británii, Poľku, či napríklad vo Francúzsku.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button