Bleskové správySprávySvet

Lukašenko odmietol nové voľby. Rusko je pripravené zasiahnuť

Prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko dnes odmietol konanie nových prezidentských volieb. Kremeľ potvrdil, že je pripravený zasiahnuť.

Včera autoritársky prezident Alexandr Lukašenko vyhlásil, že Rusko je pripravené pomôcť s udržaním bezpečnosti v krajine. Rusko stále patrí medzi jedného z mála spojencov bieloruského režimu prezidenta Lukašenka.

Ruský prezident Vladimír Putin a bieloruský prezident Alexandr Lukašenko spolu znovu telefonovali. V rozhovore Putin potvrdil, že je Moskva pripravená pomôcť autoritárskemu režimu Lukašenka udržať pri moci zrejme aj použitím sily.

​”Rusko potvrdilo pripravenosť Ruska poskytnúť potrebnú podporu pri urovnávaní vynárajúcich sa problémov na základe princípov zmluvy o vytvorení Zväzového štátu a v prípade potreby tiež v rámci Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti,” uvádza sa vo vyhlásení tlačové oddelenie bieloruského prezidenta.

Lukašenko dnes na stretnutí jeho prívržencov v Minsku zároveň vyhlásil, že nehodlá usporiadať nové prezidentské voľby, na ktoré vyzvala opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská.

“Milí priatelia, nezvolal som vás sem, aby ste ma bránili, ale preto, že prvýkrát za štvrťstoročie môžete brániť nezávislosť svojej krajiny,” vyhlásil na zhromaždení Lukašenko.

V Bielorusku už niekoľko dní prebiehajú masové demonštrácie po prezidentských voľbách, ktoré mal údajne opäť vyhrať Alexandr Lukašenko. Za demonštrantov sa však už postavil aj bieloruský veľvyslanec na Slovensku, ktorý ich videom na YouTube podporil.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button