FinancieSlovenskoSprávyTlačové správy

Mimoriadna pomoc nezávislej kultúre za 11 miliónov eur

Ministerstvo kultúry SR zabezpečilo mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru. S ministerstvom financií pre ňu vyrokovalo takmer 11 miliónov eur.

„Sú to mimoriadne – extra peniaze mimo rozpočtu rezortu kultúry. Ide o mimoriadnu pomoc pre nezávislú kultúru, špeciálne pre tých, ktorí prepadli cez sito doterajšej pomoci štátu,” povedala na dnešnej tlačovej besede ministerka kultúry Natália Milanová.

To, že nezávislá kultúra nepatrí pod štát podľa ministerky kultúry neznamená, že sa o ňu štát nemá starať. „Na tejto pomoci sme pracovali niekoľko mesiacov, no až teraz je všetko definitívne potvrdené. Nielen samotné extra peniaze z ministerstva financií, ale aj spôsob ich prerozdelenia,“ uviedla ministerka Milanová.

Ministerstvo kultúry na prerozdelenie takmer 11 miliónov eur do nezávislej kultúry oslovilo verejnoprávne kultúrne fondy. Fondy majú dobre nastavené mechanizmy, existujúce štruktúry, navyše sú osvedčené a hlavne vedia pomerne rýchlo dostať peniaze k žiadateľom. Ide o Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín a Audiovizuálny fond.

Najväčší balík pomoci – 9,5 milióna eur bude mať na starosti Fond na podporu umenia. Audiovizuálny fond prerozdelí 700 tisíc eur, ktoré sú určené na sanáciu kín a podporu filmovej distribúcie. Zvyšných pol milióna eur rozdelí Fond na podporu kultúry národnostných menšín. 

„Včera som sa stretla s riaditeľom Fondu na podporu umenia, ktorý bude teraz intenzívne pracovať na tom, aby sa čo najskôr vypísali výzvy. Ujasnili sme si finálne záležitosti, ako a čo má vyzerať,“ doplnila k téme distribúcie mimoriadnych peňazí pre nezávislú kultúru ministerka Natália Milanová.

Väčšinu financií fondy poskytnú formou štipendií, pričom sa sústredia najmä na tých, ktorí prepadli sitom doterajšej pomoci.

„Od začiatku pandémie sme videli, že na finančnú pomoc z ministerstva práce istá skupina ľudí pôsobiacich v kultúre nedosiahla. Išlo najmä o problém so súbehom SZČO a hoci aj symbolických príjmov zo zamestnania. Ide napríklad aj o hudobníkov, ktorí pôsobia ako SZČO a zrušili sa im koncerty. Zároveň majú malé úväzky, napríklad učia na základnej umeleckej škole a práve preto nemohli požiadať o pomoc,“ vyjadrila sa ministerka Milanová a pokračovala:„Snažili sme sa tento problém vyriešiť s ministerstvom práce, ale kombinácií, respektíve životných situácií bolo príliš veľa, aby sa pre nich vedela adekvátne nastaviť systémová pomoc.“

Ako dodala ministerka kultúry, práve preto sa snažila vyrokovať s ministerstvom financií špeciálny balík peňazí pre ľudí z kultúry, ktorí nedostali inú pomoc. 

„Som nesmierne rada, že sa nám to nakoniec podarilo a konečne môžeme oznámiť, že pomoc tu je a príde čoskoro,“ povedala na záver Natália Milanová.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button