Bleskové správySprávySvetVideá

V uliciach Minsku sú desiatky tisíc demonštrantov. Za aj proti Lukašenkovi

Mohutné demonštrácie sa dnes v Minsku konali za podporu odchodu Lukašenka z postu prezidenta aj za jeho zotrvanie. Odhady hovoria možno až o 200-tisícoch demonštrantov.

Do ulíc bieloruského Minsku vyšli desiatky tisíc demonštrantov. Neboli to však len demonštranti, ktorí požadujú odchod prezidenta Alexandra Lukašenka.

Do ulíc vyšli aj priaznivci prezidenta Lukašenka, ktorých do mesta dokonca zvážali autobusy z celého Bieloruska. Podľa odhadov do Minsku prišlo približne 80-tisíc priaznivcov autoritárskeho prezidenta. Podľa agentúry AP na akcii zaznievala prezidentova prezývka „Baťka“.

Na pódiu sa okrem Lukašenka objavil aj jeho iba 15-ročný syn Mikolaj. Toho mnohí označovali za možného nástupcu Lukašenka v úrade prezidenta.

Okrem priaznivcov Lukašenka sa však v centre Minsku konala aj demonštrácia za jeho odchod a nové voľby. Odhady hovoria, že sa opozičného zhromaždenia mohli zúčastniť stovky tisíc demonštrantov.

Niektoré média dokonca odhadujú, že sa na demonštrácii zúčastnilo až viac ako 200-tisíc ľudí. Triezvejšie odhady agentúry AP hovoria o 100-tisícoch účastníkov. Polícia sa z miesta stiahla a nijako proti demonštrantov nezasiahla.

Lukašenko podľa dnešných vyhlásení neplánuje zorganizovať nové prezidentské voľby. Podporu Lukašenkovi už vyjadrila Moskva a Vladimír Putin. Podporu demonštrantov vyjadril už aj bieloruský veľvyslanec na Slovensku.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button