Bleskové správySlovenskoSprávyVýstrahy

SHMÚ: výstrahy prvého aj druhého stupňa pred búrkami platia pre celé Slovensko

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred búrkami pre celé územie Slovenska.

V viacerých okresoch západného a stredného Slovenska je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. V týchto okresoch platí výstraha druhého stupňa pred búrkami.

S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi od 30 až do 60 mm a nárazy vetra s rýchlosťou od 65 až do 90 km/h, pričom po dobu platnosti výstrahy môžu byť ojedinele kumulované úhrny zrážok od 60 až do 110 mm.


Meteorologické výstrahy

Aktuálne vydané meteorologické výstrahy pre územie Slovenska, či už ide o búrky, sneženie alebo napríklad poľadovicu. Buďte vždy pripravení na akékoľvek vyčíňanie počasia.


„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. Pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uviedol vo výstrahe Slovenský hydrometeorologický ústav.

Na celom Slovensku dnes a zajtra platí výstraha prvého a druhého stupňa pred búrkami. (zdroj: SHMÚ)

V okresoch východného Slovenska je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. V týchto okresoch platí výstraha prvého stupňa pred búrkami

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť od 20 až do 40 mm a nárazy vetra rýchlosť od 65 až do 85 km/h, pričom po dobu platnosti výstrahy ojedinele môžu byť kumulované úhrny okolo 60 mm.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button