OdporúčameSprávySvetTech
Odporúčame

Dosť bolo výnimke. Huawei definitívne na čiernej listine

Je to už viac ako rok, čo americký prezident Donald Trump zaradil Huawei na čiernu listinu. Vďaka výnimke však mohli plnohodnotne fingovať aspoň existujúce zariadenia. Teraz je to koniec. Alebo?

Americký prezident Donald Trump zaradil ešte minulý rok čínsku spoločnosť Huawei na čiernu listinu a zakázal americkým spoločnostiam obchodovať s Huawei.

Čínska firma prišla o prístup k plnohodnotnému systému Android so službami Google pre nové zariadenia a tiež prišla o prístup k niektorým hardwarovým komponentov. Nové zariadenia Huawei, tak bežia na systéme Android avšak jeho open source verzii bez Google služieb. V nových telefónoch nenájdete obchod Play ani YouTube, či ďalšie služby Google.

Vďaka výnimke však všetky existujúce produkty, ktoré uviedla pred zaradením na čiernu listinu fungovali. Ich majitelia si tak ani nevšimli, že Huawei je na čiernej listine. V telefónoch mali všetky obľúbené aplikácie a väčšina možno ani netušila, že Huawei je na nejakej čiernej listine Donalda Trumpa.

Koniec výnimkám

Americké ministerstvo obchodu predlžovalo výnimku pre Huawei každého štvrťroka. Pred americkými prezidentskými voľbami sa však ministerstvo rozhodlo výnimku pre Huawei už ďalej nepredĺžiť.

Dá sa iba špekulovať, čo za tým je. Avšak súčasný republikánsky prezident Donald Trump výrazne stráca na svojho protivníka, demokratického kandidáta Bidena. Jednou zo zbraní, ktorú v kampani Trump používa je aj strašenie Čínou a slabosťou BIdena odolať čínskemu tlaku.

Čo však koniec výnimky pre Huawei znamená pre bežných zákazníkov? Čo sa zmení pre majiteľov zriadení Huawei?  

Fungovať budú

Huawei má na trhu dva druhy zariadení – jedna časť zariadení obsahuje všetky Google služby ako je obchod Play, či YouTube a druhá časť zariadení, ktoré Huawei vydal po zaradení na čiernu listu bez služieb Google.

Pre majiteľov druhej časti zariadení sa vôbec nič nemení. Tie už bez tak prístup ku Google službám nemajú. Ich majitelia musia na inštaláciu aplikácií využívať vlastný katalóg Huawei App Gallery.

A čo sa zmení pre majiteľov zariadení so službami Google? Nič. Majitelia týchto zariadení budú mať aj naďalej k dispozícii prístup do obchodu Play a naďalej sa budú ich nainštalované aplikácie aktualizovať.

Už iba holý Android

Jediným problémom môže byť aktualizácia na novú verziu Androidu. Ak bude chcieť Huawei aj do starších zariadení priniesť nový Android 11 bude musieť siahnuť po open source verzii Androidu bez Google služieb.

Majitelia existujúcich zariadení, aspoň podľa vyjadrenia samotného Huawei, mali mať prístup k bezpečnostným aktualizáciám samotného systému. Aktualizácie si však bude pripravovať samotný Huawei bez podpory zo strany Google.

Problémy čínskej firmy však nemusia trvať dlho. Ak by americké prezidentské voľby vyhral Biden dá sa očakávať zmiernenie nariadení Trumpa voči čínskym firmám.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button