Bleskové správyFinancieSlovenskoSprávy

„Prvú pomoc“ najviac čerpali subjekty v priemysle

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny uzavreli k 31. júlu so zamestnávateľmi a SZČO približne 117-tisíc dohôd o poskytovaní pomoci.

Cez jednotlivé opatrenia „Prvej pomoci“ sme tak vyplatili zatiaľ len niečo vyše 460 miliónov eur a ministerstvo práce podľa vlastných vyhlásení podporilo približne štvrtinu všetkých pracovných miest. Vyplýva to z aktualizovaného vyhodnotenia opatrení na podporu pracujúcich a ich rodín, ktoré vypracoval Inštitút sociálnej politiky (ISP) Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Znížiť dopad koronavírusu na slovenskú ekonomiku sa podľa ministerstva práce podarilo „Prvou pomocou“, ktorá predstavuje priamu finančnú podporu pre zamestnávateľov a SZČO cez 6 rôznych opatrení spolufinancovaných z Európskeho sociálneho fondu.

Ako vyplýva zo zistení ISP, najintenzívnejšie využívajú „Prvú pomoc“ veľké podniky, mikropodniky a SZČO. Z pohľadu odvetví pomoc prúdila najmä do priemyselnej výroby, veľkoobchodu a maloobchodu a stavebníctva. Takmer polovicu celkovej rozdelenej sumy za jún čerpali subjekty pôsobiace prevažne v priemysle.

Počet podporených pracujúcich vzrástol

Počet pracujúcich, ktorých rezort práce, sociálnych vecí a rodiny podporil v rámci „Prvej pomoci“ medzi aprílom a májom vzrástol o viac ako 30 tisíc osôb.

„Väčšiemu počtu zamestnancov sme mohli pomôcť vďaka flexibilite nastavení v opatrení 3A a 3B, ktorá reflektovala potreby zamestnancov v priebehu vývoja koronakrízy. Ide o pomoc pre zamestnávateľov (vrátane SZČO, ktoré sú zamestnávateľmi), ktorí udržia pracovné miesta,“ uviedlo ministerstvo.

Žiadatelia mohli prechádzať z jedného opatrenia do druhého (z 3A do 3B a naopak), podľa toho, čo bolo pre nich výhodnejšie – či žiadať o úhradu náhrady mzdy zamestnanca najviac vo výške 80% jeho priemerného zárobku (najviac však vo výške 880 eur), alebo žiadať o paušálny príspevok na úhradu časti mzdových nákladov na každého zamestnanca v závislosti od poklesu tržieb.

Vybavenie pomoci sa zrýchlilo

Finančná pomoc sa k ľuďom dostáva čoraz rýchlejšie. Zatiaľ čo v apríli trvalo vybavenie žiadostí v priemere 12 pracovných dní, v júli sa tento čas znížil približne o polovicu.

Vybavenie pomoci sa výrazne zrýchlilo od polovice mája, keď okrem nových žiadostí úrady práce začali vybavovať aj výkazy k už existujúcim žiadostiam, tzn. žiadatelia, ktorí už mali s úradom práce podpísanú dohodu, predkladali iba výkazy, čím sa zjednodušila administratíva a finančná pomoc sa podľa ministerstva k nim dostala aj do 2 dní.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button