OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

ÚVZ: väčšinou importované alebo dohľadané kontakty

Úrad verejného zdravotníctva priniesol bližšie informácie k dnešným až 80 novým prípadom ochorenia COVID-19. Podľa hygienikov ide najčastejšie o importované prípady a dohľadané kontakty.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR zaznamenali za včerajší deň 80 nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z celkovo 3.435 testov.

Epidemiológovia podľa Úradu verejného zdravotníctva zabezpečujú protiepidemické opatrenia a nastavujú účinné hygienické pravidlá s dôrazom na charakter situácie v regiónoch a naďalej dôsledne vykonávajú epidemiologické vyšetrovanie.

Početnejší výskyt novo potvrdených prípadov za včerajšok sa zaznamenal v bratislavských okresoch, ďalej v okresoch Dunajská Streda, Ilava, Žilina, Trenčín a Prešov.

COVID-19 Štatistika
Štatistika počtu prípadov na Slovensku
Prípadov
31 400
Úmrtia
98
Aktívne
23 298
Vyliečení
8 004
Posledná aktualizácia: 20. októbra 2020 o 15:59

Importované

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave podľa informácií z Úradu verejného zdravotníctva zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti väčšinou prípady ochorenia importované zo zahraničia. Niektoré prípady sú úzke kontakty už pozitívne testovaných osôb.

Nové prípady v územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Dunajskej Strede sú prevažne aktívne dohľadané kontakty už potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a nejde o nové prípady v epidemiologickej súvislosti s prípadmi identifikovanými na oddelení cudzineckej polície. V niektorých prípadoch stále pokračuje epidemiologické vyšetrovanie. Počet prípadov, tak môže v tomto okrese ešte stúpnuť.

Prehľad prípadov na Slovensku

Podchytené kontakty

V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline ide o úzke kontakty už potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19, importy zo zahraničia a v niektorých prípadoch ešte prebieha epidemiologické vyšetrovanie.

Nové prípady v okrese Ilava pochádzajú z jedného podchyteného a monitorovaného ohniska nákazy, ide o kontakty už potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Považskej Bystrici pokračuje v aktívnom dohľadávaní kontaktov, u ktorých zabezpečuje testovanie na ochorenie COVID-19.

Z ohnísk

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove pre okres Prešov a Sabinov zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti ochorenie COVID-19 zväčša u úzkych kontaktov už potvrdených prípadov, vyskytli sa aj sporadické prípady ochorenia COVID-19, niekde sa ešte uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

V prípade Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne pre okresy Trenčín, Nové Mesto nad Váhom a Bánovce nad Bebravou ide o úzke kontakty potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z monitorovaných ohnísk nákazy.

ROR

Súčasný výskyt ochorení COVID 19 si podľa Úradu verejného zdravotníctva vyžaduje dôsledné dodržiavanie aktuálne platných nariadení a odporúčaní, stále celoplošne platných opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR a opatrení a odporúčaní regionálnych úradov verejného zdravotníctva prijímaných na lokálnej úrovni.


COVID-19 (druhá vlna)

Na Slovensku je druhá vlna koronavírusu SARS-CoV-2. Ochorenie COVID-19 na Slovensku opäť naberá na sile a pribúda aj počet nových prípadov ochorenia.


Rovnako by ste podľa hygienikov mali mať na pamäti základnú zásadu ROR: Rúško-odstup-ruky/dezinfekcia. Touto základnou a veľmi účinnou prevenciou dokážeme podľa hygienikov chrániť seba a svoje okolie, lebo tým prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19. Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus ďalej do okolia. Prenosu ochorenia bránime rovnako dostatočným sociálnym odstupom i častým a dôkladným umývaním rúk. Neumytými rukami sa šíri až 80 % percent infekcií.

„Častokrát sa stretávame s tým, že verejnosť sa dostáva k protichodným informáciám o ochorení COVID-19, a to najmä na internete a sociálnych sieťach. Je dôležité dôverovať epidemiológom, lekárom a všetkým zdravotníkom s potrebným odborným vzdelaním a praxou a riadiť sa ich pokynmi a odporúčaniami, pretože majú za cieľ jediné – chrániť naše zdravie,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Najviac aktívnych

Vysoký prírastok počtu nových prípadov na Slovensku zaznamenali testy aj včera. Pribudlo až 100 nových prípadov ochorenia COVID-19. Neskôr minister zdravotníctva SR potvrdil, že veľká časť včera potvrdených prípadov pochádza z jednej firmy.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí minulý týždeň potvrdil, že Slovensko už aktuálne čelí druhej vlne ochorenia COVID-19. Na pôde ministerstva zdravotníctva zároveň schválili aj pandemický plán, kde sa Slovensko aktuálne nachádza v jeho prvej fáze. Krajčí však včera upozornil, že druhá vlna bude horšia ako prvá.

Vysoký počet nových prípadov zachytili testy takmer celý minulý týždeň. V utorok minulý týždeň na Slovensku pribudlo až 75 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bolo najviac od apríla tohto roka. Až 62 nových prípadov pribudlo aj vo štvrtok minulý týždeň. Veľa prípadov ochorenia COVID-19 pribudlo aj v piatok. V piatok pribudlo 54 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Na Slovensku pritom máme až 1.055 aktívných prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie v marci rohto roka. Počet aktívných prípadov však bude zrejme ešte rásť ako budú hygienici dohľadávať kontakty s nakazenými.

Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo u 28 mužov a 52 žien vo veku od 3 do 94 rokov v okresoch: Bratislava (24), Dunajská Streda (12), Ilava (5), Žilina (5), Trenčín (4), Prešov (4), Bánovce nad Bebravou (3), Banská Bystrica (2), Prievidza (2), Sabinov (2), Košice (2), Pezinok (2), Vranov nad Topľou (2), Michalovce (1), Nové Mesto nad Váhom (1), Zvolen (1), Myjava (1), Zlaté Moravce (1), Senec (1), Ružomberok (1), Púchov (1), Dolný Kubín (1), Lučenec (1) a Piešťany (1).

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button