OdporúčameSlovenskoSprávySvetVideá

Brutálny zásah belgickej polície proti slovenskému občanovi. Slovenská diplomacia podniká kroky

Slovenský minister zahraničných vecí zverejnil na Facebooku komentár, v ktorom odsúdil postup belgickej polície voči slovenskému občanovi Jozefovi Chovancovi.

Ten zomrel ešte v roku 2018 po brutálnom a neospravedlniteľnom zásahu belgických policajtov. Podľa zverejnených video záznamov, Chovancovi na hrudi kľačali policajti až 18 minút. Jeden zo zasahujúcich policajtov navyše počas zásahu hajloval priamo do kamery.

Jozefa Chovanca zatkla polícia po tom, čo sa dostal do potýčky s letiskovou políciou. Polícia ho vyviedla z lietadla pretože sa na palube lietadla správal hrubo. Sotil aj do letušky lebo si nemohol sadnúť na sedadlo, ktoré si pred tým vybral.

Brutálny zásah

Policajti Choanca vyviedli z lietadla a umiestnili ho do cely na letisku. Podľa pôvodných správ si mal 39-ročný Slovák v cele spôsobil zranenia, čo si malo vyžiadať ďalší zásah policajtov.

Nasledoval však brutálny zásah niekoľkých policajtov, ktorí kľačali niekoľko minút na hrudi Slováka. Ten počas ich zákroku utrpel infarkt myokardu a skončil v kóme v nemocnici. Po niekoľkých dňoch v kóme Chovanec zomrel.

Polícia nekoná a mlčí

Belgická polícia prípad vyostruje už dva roky avšak bez výsledku. Rodina po zomrelom Slovákovi sa sťažuje, že vyšetrovanie trvá neprimerane dlho. Posun vo vyostrovaní by mohlo priniesť práve zverejnené video, s ktoré ho zrejmá policajná brutalita, neľudské správanie voči slovenskému občanovi.

Belgické úrady sa začali vyhovárať na aktuálnu koronakrízu avšak nebezpečný vírus sa začal širíť až na začiatku tohto roka. Policajti tak mali viac ako rok na vyšetrenie všetkých okolností za akých ich kolegovia zrejme prispeli k smrti slovenského občana.

Korčok je šokovaný

K celému prípadu sa vyjadril už aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. „Rovnako ako celá slovenská verejnosť, som šokovaný zábermi, ktoré zverejnili belgické médiá, a brutalitou, s akou sa chovali tamojší policajti v cele k nášmu občanovi Jozefovi Chovancovi v roku 2018,“ napísal Ivan Korčok na Facebooku.

Medzičasom dočasne odstúpil druhý muž belgickej polície André Desenfants. Ten počas tlačovej konferencie uviedol, že ho zverejnené zábery šokovali a hlboko zasiahli.

Podnikli kroky

Podľa Ivana Korčoka slovenská diplomacia od prvého momentu po zverejnení podniká kroky voči belgickej strane a to priamo v Bruseli.

„Chcem sa v tejto súvislosti poďakovať belgickým novinárom za to, že pomáhajú pri objasnení všetkých okolností a tým posilnia naše úsilie. Gesto vysokého predstaviteľa polície vnímam ako signál, že belgické orgány si uvedomujú vážnosť a naliehavosť celej veci, a že sa celý tento škandalózny tragický prípad dôkladne vyšetrí,“ doplnil Korčok.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button