OdporúčameSlovenskoSprávySvetVideá
Odporúčame

Slovensko odovzdalo belgickým úradom diplomatickú nótu pre brutálny zásah polície

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí dnes na sociálnej sietí informoval, že slovenské zastúpenie v Bruseli odovzdalo belgickým úradom diplomatickú nótu pre brutálny zásah polície.

Korčok počas tlačovej konferencie povedal, že slovenské zastúpenie v Bruseli odovzdalo belgickým úradom verbálnu diplomatickú nótu pre brutálny zásah policajtov proti Slovákovi Jozefovi Chovancovi. Ten po zásahu skončil v kóme v nemocnici a o niekoľko dní zomrel.

Incident sa odohral na letisku Charleroi ešte v roku 2018. Úrady pritom pôvodne tvrdili, že Slovák prelomil bariéru na letisku a správal sa agresívne. Zo zverejnených záznamov z cely, kde Slováka zadržiavali, je však viditeľné, že agresívne sa správali belgickí policajti.

Päť policajtov kľačalo Chovancovi po dobu 16 minút na hrudi a jedna zo zasahujúcich policajtiek dokonca hajlovala. Na jej správaní sa smiali jej kolegovia, ktorí v tej chvíli mučili Chovanca.

Žiadajú vyšetrenie

Slovenské úrady žiadajú dôsledné a rýchle vyšetrenie prípadu. Polícia nebola ani za takmer dva roky schopná prípad riadne vyšetriť a vyhovárala sa pritom na pandémiu ochorenia COVID-19. Tá pritom začala až tento rok.

“Vyzývame v nej zodpovedné belgické orgány, aby celú záležitosť bezodkladne, zodpovedne a dôrazne prešetrili,” uviedol Korčok o obsahu nóty. Korčok zároveň pripomenul, že Slovensko má z Belgickým kráľovstvom nadštandardné vzťahy.

“Aj z tohto dôvodu Slovensko, jeho vedenie i občiansku spoločnosť šokovali a znepokojili zábery, prezentované médiami,” uviedol Korčok na tlačovej konferencii.

Kritizuje aj Kollár

Ku kritike sa pripojil predseda Národnej rady SR Boris Kollár. “Videli sme, ako nášho občana bezprecedentným spôsobom zabili. Ja by som veľmi rád použil slovo zavraždili, lebo to nemalo nič spoločné s legálnym policajným zásahom,” povedal počas tlačovej konferencie  Kollár.

Kollár zároveň povedal, že pre belgický policajtov žiada exemplárne tresty. “Aj na bielom živote záleží, ako na každom jednom. To by som chcel poslať odkaz všetkým médiám,” povedal Kollár v súvislosti s podobnou smrťou Afroameričana Gorgea Floyda v USA.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button