OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

ÚVZ: Informácia k potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 za štvrtok

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil bližšie informácie k potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19 za včerajší deň. Vo štvrtok pribudlo až 123 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Dôležité
  • Na Slovensku za včerajší deň pribudlo až 123 nových prípadov.
  • Najviac prípadov pribudlo v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji.
  • Pribudlo však aj 31 vyliečených. Počet aktívnych prípadov je 1.180.

„Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia na lokálnej úrovni, sledujú epidemiologickú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti a okamžite reagujú na jej vývoj. RÚVZ v SR sú v kontakte so všetkými zainteresovanými subjektmi a situáciu spoločne riešia,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Epidemiologickú situáciu sledujú hygienici na dennej báze sledujeme a vyhodnocujú ju a podľa hygienikov je situácia pod kontrolou. Nárast počtu potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 je podľa hygienikov výsledok aktívneho a dôsledného dohľadávania kontaktov v lokalizovaných a podchytených ohniskách nákazy a ich nárazového testovania na ochorenie COVID-19 v ostatných dňoch. Vyšší výskyt ochorenia COVID-19 hygienici preto očakávali.

Hygienici odkazujú: nerobte oslavy

„Radi by sme však vyzvali verejnosť, v spoločnom záujme ochrany zdravia, k rešpektovaniu celoplošne platných opatrení a odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva SR a rovnako aj opatrení a odporúčaní regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR prijímaných na lokálnej úrovni. Rovnako opäť vyzývame verejnosť na zváženie nevyhnutnosti organizovania veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorej sa zídu osoby z rôznych častí Slovenska, ale aj zo zahraničia. Pripomíname tiež dôležitosť a mimoriadnu potrebnosť aktualizácie krízových plánov vo veľkých podnikoch v súčinnosti s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v SR,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

„Častokrát sa stretávame s tým, že verejnosť sa dostáva k protichodným informáciám o ochorení COVID-19, a to najmä na internete a sociálnych sieťach. Je dôležité dôverovať informáciám poskytnutých od národných zdravotníckych inštitúcií, od epidemiológov, lekárov a všetkých zdravotníckych pracovníkov s potrebným odborným vzdelaním a praxou a riadiť sa ich pokynmi a odporúčaniami, pretože majú za cieľ jediné – chrániť naše zdravie. Dbajte na základné hygienické opatrenia: noste rúška, dodržujte dostatočný odstup od cudzích ľudí a pravidelne si umývajte, respektíve dezinfikujte ruky,“ doplnili hygienici.

Počet prípadov pribúda

Početnejší výskyt nových prípadov ochorenia COVID-19 za včerajší deň zaznamenali regionálne úrady verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Spišskej Novej Vsi, Dunajskej Strede, Prešove a v Žiline.

V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave boli v prípade výskytu ochorenia COVID-19 identifikované úzke kontakty pozitívnych osôb (epidemiologická súvislosť), importy zo zahraničia, v niektorých prípadoch sa ešte uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

K výskytu ochorenia COVID-19 u úzkych kontaktov potvrdených prípadov uviedol RÚVZ nasledovné: Ide o lokalizované a kontinuálne monitorované ohniská nákazy, v ktorých už boli prijaté protiepidemické opatrenia, vrátane dôkladnej dezinfekcie priestorov, opatrenia sa priebežne stále prijímajú. RÚVZ so sídlom v Bratislave je v kontakte so zainteresovanými subjektmi. Poskytuje im súčinnosť a situáciu spoločne riešia.

Opäť úzke kontakty

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti úzke kontakty potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 a importy zo zahraničia.

K úzkym kontaktom potvrdených prípadov uviedol RÚVZ nasledovné: Ide o epidemiologickú súvislosť s rodinnou oslavou. Časť týchto kontaktov pracovala v dvoch miestnych prevádzkach, ktoré sú dnes z dôvodu vykonávania dezinfekcie priestorov zavreté. Dva potvrdené prípady ochorenia COVID-19 boli zaznamenané aj v podniku, ktorý aktuálne postupuje v zmysle vypracovaného krízového plánu.

RÚVZ so sídlom v Trnave v koordinácii s Úradom verejného zdravotníctva SR zabezpečuje vo veci potrebné protiepidemické opatrenia, pozitívnym osobám a ich kontaktom je nariadená izolácia a testovanie na ochorenie COVID-19, vrátane časti zamestnancov, ktorí sa zdržiavali v priestoroch, kde pozitívne osoby pracovali.

Aj v Trenčíne

Nové potvrdené prípady ochorenia COVID-19, ktoré vo svojej územnej pôsobnosti zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne, sú úzke kontakty osôb z lokalizovaných a kontinuálne monitorovaných ohnísk nákazy.

Epidemiológovia naďalej pokračujú v dohľadávaní kontaktov osôb pozitívne testovaných na COVID-19 a nariaďujú protiepidemické opatrenia.

V územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Spišskej Novej Vsi ide zväčša o importy zo zahraničia vo vzájomnej epidemiologickej súvislosti. Jeden prípad zaznamenaný za včerajší deň je kontakt už potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19.

Zo zahraničia

Výskyt nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 v územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Dunajskej Strede je rovnako výsledkom aktívneho dohľadania už potvrdených prípadov. V jednom prípade ide o import zo zahraničia.

Zo zahraničia pochádzajú aj dva prípady v územnej pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline, epidemiologické vyšetrovanie v ďalších prípadoch stále pokračuje.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove v prípade výskytu ochorenia COVID-19 pokračuje v epidemiologickom vyšetrovaní. Ostatné prípady boli dohľadané kontakty s osobou pozitívne testovanou na ochorenie COVID-19.

Dohľadávajú ďalšie kontakty

Epidemiológovia naďalej pokračujú v aktívnom dohľadávaní kontaktov. „Pozitívne osoby sú v domácej izolácii, rovnako aj ich kontakty, ktorým je nariadené testovanie na ochorenie COVID-19,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Vysoký prírastok počtu nových prípadov na Slovensku zaznamenali testy aj v stredu. Pribudlo až 100 nových prípadov ochorenia COVID-19. Neskôr minister zdravotníctva SR potvrdil, že veľká časť včera potvrdených prípadov pochádza z jednej firmy. Vo štvrtok pribudlo až 80 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí minulý týždeň potvrdil, že Slovensko už aktuálne čelí druhej vlne ochorenia COVID-19. Na pôde ministerstva zdravotníctva zároveň schválili aj pandemický plán, kde sa Slovensko aktuálne nachádza v jeho prvej fáze. Krajčí však včera upozornil, že druhá vlna bude horšia ako prvá.

Vysoký počet nových prípadov zachytili testy takmer celý minulý týždeň. V utorok minulý týždeň na Slovensku pribudlo až 75 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bolo najviac od apríla tohto roka. Až 62 nových prípadov pribudlo aj vo štvrtok minulý týždeň. Veľa prípadov ochorenia COVID-19 pribudlo aj v piatok. V piatok pribudlo 54 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Až 123 prípadov

Na Slovensku vo štvrtok (20. 8.) pribudlo 123 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo tak v krajine evidujeme 3225 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19.

Ochorenie COVID-19 sa potvrdilo u 76 mužov a 47 žien vo veku od troch do 86 rokov v okresoch Bratislava (34), Trnava (17), Trenčín (13), Žilina (8), Spišská Nová Ves (6), Senec (5), Prešov (5), Dunajská Streda (4), Čadca (3), Prievidza (3), Vranov nad Topľou (3), Nové Zámky (3), Galanta (2), Nitra (2), Michalovce (2), Ilava (2), Kysucké Nové Mesto (1), Bánovce nad Bebravou (1), Púchov (1), Košice (1), Komárno (1), Pezinok (1), Banská Bystrica (1), Malacky (1), Šaľa (1), Trebišov (1) a Námestovo (1).

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button