Pondelkové espreso #4: COVID-19, dopravné nehody aj prezidentské voľby

Témou minulého týždňa bolo opäť hlavne ochorenie COVID-19. Školy sa na začiatku týždňa konečne oficiálne dozvedeli ako budú od septembra fungovať.

Počas minulého týždňa pribúdalo aj množstvo prípadov. Najmenej prípadov potvrdili testy za nedeľu, keď pribudlo len päť prípadov. Už za pondelok však testy potvrdili ochorenie COVID-19 až u trojnásobného počtu pacientov.

Desivé desiatky

Od utorka však testy potvrdzovali až desiatky nových prípadov. V utorok pribudlo na Slovensku 100 nových prípadov ochorenia COVID-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí neskôr varoval, že druhá vlna pandémie ochorenia COVID-19 bude zrejme na Slovensku horšia. Minister varoval aj pred cestovaním do Chorvátska pre stúpajúci počet prípadov.

V stredu pribudlo na Slovensku 80 nových prípadov ochorenia COVID-19. Rekordný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 potvrdili testy za štvrtok. Pribudlo až 123 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bolo najviac od začiatku pandémie.

Úrad verejného zdravotníctva neskôr uviedol, že väčšina prípadov je importovaných a ide tiež o dohľadané kontakty. Podobne tomu bolo aj dva dni pred tým, keď išlo zasa o pracovníkov z Ukrajiny. Podobne aj v prípade prípadov potvrdených v stredu malo ísť hlavne o importované prípady a dohľadané kontakty.

Pribudli úmrtia

Lepšia situácia však nebola v počte prípadov ani v piatok. Aj v piatok pribudlo až 91 nových prípadov ochorenia COVID-19. Pozitívne čísla neprišli ani za sobotu. Za sobotu pribudlo 40 nakazených.

Za minulý týždeň však pribudli aj dve úmrtia na nový koronavírus SARS-CoV-2. 79-ročný muž zomrel v nemocnici v Prešove a 80-ročná žena v nemocnici v Košiciach.

Vysoké počty prípadov pribudli za minulý týždeň aj v Nemecku a tiež v susednom Česku. Rekordné počty nových prípadov ochorenia COVID-19 však úrady hlásia aj z Talianska, ktoré tvrdo zasiahla už prvá vlna pandémie.

Štát sa minulý týždeň pochválil aj číslami čerpania peňazí cez balíky „Prvej pomoci“. Premiér si zároveň pohneval lekárov, keď oznámil, že mimoriadne odmeny sa nakoniec budú týkať aj ich.

Tragický týždeň na cestách

Minulý týždeň bol však mimoriadne tragický na cestách. Na začiatku týždňa sa v Turni nad Bodvou zrazili dva kamióny. Vodič jedného z nich zrážku neprežil a video, ktoré zverejnili policajti na Facebooku ukázalo desivé následky nehody.

Smrť však kosila na cestách aj pri obci Liptovský Trnovec. Pri nehode dvoch dodávok tu zomreli až štyri deti a jedna dospelá osoba. Pri nehode sa však zranilo aj niekoľko ďalších osôb. Neskôr však v prípade tejto nehody padlo už aj jedno obvinenie.

Všetky obete z nehody pri obci Liptovský Trnovec pochádzali zo Stropkova. Išlo o štyri deti vo veku od 6 do 11 rokov a muža vo veku 43-rokov, po ktorom ostala hendikepovaná dcéra. Mesto Stropkov pre nich vyhlásilo zbierku.

Tragicky však končil týždeň na cestách aj v piatok. Medzi obcami Kúty a Čáry došlo k ďalšej tragickej nehode, pri ktorej vyhasol život iba 18-ročného mladíka.   

Potrápilo aj počasie

Slovákov však minulý týždeň opäť potrápili aj búrky s prívalovými dažďami. Hneď v pondelok voda zatopila Senec. Neskôr v ten istý deň museli hasiči evakuovať aj domov dôchodcov v obci Klížska Nemá.

V utorok potom museli hasiči pre búrky na celom Slovensku zasahovať viac ako 100-krát. V utorok, tak počasia najviac potrápilo východ krajiny.

Brutálni policajti

V závere týždňa sa objavilo aj video z brutálneho zásahu belgických policajtov. Tí ešte v roku 2018 tvrdo zasiahli proti Slovákovi Jozefovi Chovancovi. Po ich zásahu skončil 39-ročný muž v kóme v nemocnici a neskôr zomrel.

Slovenská diplomacia doručila belgickým úradom diplomatickú nótu, v ktorej žiada spravodlivé prešetrenie prípadu. Belgická polícia totiž nebola za takmer dva roky schopná ukončiť vyšetrovanie a teraz sa vyhovára na ochorenie COVID-19.

Demonštrácie v Bielorusku

Slovenská vláda však prijala uznesie aj v prípade Bieloruska. Vláda vyzvala na ukončenie násilností v Bielorusku proti demonštrantov. Prezidentská kandidátka Sviatlana Cichanovská zároveň v závere týždňa oznámila, že v prípade opakovania prezidentských volieb už neplánuje opäť kandidovať. Až 100-tisíc ľudí však demonštrovalo v Minsku aj v nedeľu.

Prezidentské voľby sa však blížia aj v USA. Americký prezident Donald Trump ešte pred koncom svojho volebného obdobia pritvrdil voči čínskej spoločnosti Huawei. Zatrhol jej aj všetky výnimky.

Demokratická strana na nominačnom zjazde ešte v stredu rozhodla, že prezidentským kandidátom Demokratov v nadchádzajúcich voľbách bude Joe Biden. Biden vo štvrtok kandidatúru aj prijal.

Total
1
Shares
6 komentárov
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články