Bleskové správySlovenskoSprávyTlačové správy

Správa štátnych hmotných rezerv ušetrila 20 mil. eur, je pripravená na druhú vlnu pandémie

Súčasné vedenie Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) ušetrilo od svojho nástupu 20 mil. eur, uviedol na tlačovej besede k 100 dňom v úrade jeho predseda Ján Rudolf.

„SŠHR predtým nakupovala netransparentne a nevýhodne, museli sme sa vysporiadať s mnohými uzatvorenými zmluvami bývalého vedenia, najmä čo sa týka nákupu zdravotníckych a ochranných osobných pracovných pomôcok,” vysvetlil.

Medzi najdôležitejšie kroky, ktoré sa novému vedeniu podarili, patrí podľa predsedu SŠHR vyhlásenie transparentného a otvoreného tendra na dodanie ochranných pomôcok pre predchádzanie pandémie COVID-19 prostredníctvom dynamického nákupného systému v hodnote viac ako 38 mil. eur.

„Ak sa všetko podarí dotiahnuť úspešne do konca, tak zdravotnícke a ochranné osobné pracovné pomôcky budú nakúpené čisto a transparentne. Toto nás bude oddeľovať od nákupov v minulosti,” vyhlásil.

Uviedol tiež, že SŠHR už predložila žiadosť o nenávratný finančný príspevok z eurofondov v sume 44 mil. eur. Všetky zdravotnícke pomôcky a materiál by tak mohli byť do konca roka preplatené z eurofondov. J. Rudolf zdôraznil, že SŠHR sú pripravené na druhú vlnu pandémie.

Podľa vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka bol tento úrad dosť skúšaný a bolo potrebné postaviť na jeho čelo skutočného odborníka, manažéra a človeka s charakterom. 

„Ján Rudolf sa postavil korupcii ešte v čase, keď to nebolo v móde a stálo ho to veľa. Je preto ideálnym človekom na ozdravenie inštitúcie, ktorá sa, bohužiaľ, stala symbolom kradnutia a korupcie,” dodal. Vicepremiér  vyjadril podporu doterajším krokom, ktoré nominant SaS urobil. „Naši nominanti konajú odborne a čestne. Nehanbíme sa za nich a volič bude vedieť, koho má brať na zodpovednosť, ak dôjde k zlyhaniu,” vyhlásil minister.

Ako šéf SŠHR uviedol, do budúcnosti chce naštartovať proces transformácie tejto inštitúcie, pretože v nej podľa neho zastal čas. „V mnohých oblastiach prevláda ťažký socializmus nielen od skladových zásob, ale aj cez vnútorné procesy. Musí sa zmodernizovať, zefektívniť a zatraktívniť,” podčiarkol.

Znižovať sa budú aj počty pracovných miest o 10 % s cieľom šetrenia verejných zdrojov. Chce tiež zanalyzovať hnuteľný a nehnuteľný majetok SŠHR. V mnohých prípadoch je podľa neho nevyužívaný a zbytočne strážený. Jeho odpredaním by mohli investovať do modernizácie, prípadne štátneho rozpočtu. Nepoužiteľné rezervy a zásoby v skladoch chce rovnako vyradiť a odpredať. 

„Transformácia na modernú a transparentnú inštitúciu v 21. storočí, ktorá dokáže plniť strategické úlohy v čase kríz pre bezpečnosť všetkých občanov Slovenska, to bola ambícia, s ktorou som nastupoval na SŠHR. Prvých 100 dní ukázalo, že ide o veľkú výzvu,” dodal J. Rudolf.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button