Bleskové správySlovenskoSprávy

COVID-19: zamestnávateľom vznikne povinnosť kontroly absolvovania testu

Aj zamestnávatelia budú mať povinnosť kontrolovať negatívne testy na COVID-19. Nariadil im to Úrad verejného zdravotníctva.

Osoby prichádzajúce z rizikových krajín, na ktoré sa podľa opatrenia Úradu verejného zdravotníctva bude vzťahovať povinnosť izolácie v domácom prostredí, budú povinní kontrolovať aj ich zamestnávatelia.

Zamestnanci, resp. SZČO, budú musieť preukázať splnenie povinnosti absolvovať izoláciu v domácom prostredí napríklad negatívnym výsledkom RT-PCR testu vykonaným v laboratóriách na území SR alebo iným dokladom dosvedčujúcim existenciu tohto negatívneho výsledku, alebo potvrdením o prekročení štátnej hranice SR starším ako 10 dní, prípadne preukázanie sa výnimkou z uvedených povinností udelenou Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Ak sa táto osoba nebude schopná uvedeným preukázať, zamestnávateľ bude povinný toto oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v jeho územnom obvode a odoprieť tejto osobe vstup do všetkých priestorov pracoviska alebo prevádzky.

ÚVZ SR zároveň upozorňil, že zamestnávateľ nie je povinný požadovať preukázanie uvedených povinností od všetkých uvedených osôb, ale iba od tých, u ktorých má vedomosť, prípadne odôvodnené podozrenie, že im táto povinnosť vznikla.

Za odôvodnené podozrenie možno považovať napr. nástup do zamestnania, dni pracovného voľna, služobnú cestu, atď.

„Predpokladá sa, že zamestnávateľ vyvinie všetku náležitú snahu o zistenie skutočnosti, či pracovníkovi takáto povinnosť v zmysle opatrení ÚVZ SR vznikla,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Cez
Kompletné znenie opatrenia ÚVZ
Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button