OdporúčamePoradňaSlovenskoSprávy

COVID-19: ako minimalizovať riziko nakazenia sa

Pandémia ochorenia COVID-19 naberá na sile. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo infografiku, ktoré činnosti sú najviac rizikové.

Pandémia koronavírusu pretrváva. O víruse a možnostiach života s ním vieme každý deň viac informácií. „Našim cieľom nie je a nebolo strašiť. Pomáhame, odporúčame, vysvetľujeme. Hľadáme spôsoby, ako môžeme minimalizovať riziko šírenia vírusu a teda chrániť seba a svojich blízkych,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva SR.

K tomu môže prispieť aj infografika, ktorú zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR. „Vírus nepodceňujeme, učíme sa s ním žiť. Čím viac si budeme vyberať menej rizikové aktivity prenosu vírusu, tým väčšia je šanca, že spoločne toto obdobie zvládneme, ostaneme zdraví, pripadne nenakazíme našich blízkych, pre ktorých môže byť priebeh ochorenia nebezpečný,“ doplnilo ministerstvo.

Väčšina najrizikovejších aktivít má podľa ministerstva zdravotníctva spoločnú jednu vec: konajú sa v interiéroch. Podľa odborníkov sa vírus prenáša drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na človeka. Najrýchlejšie sa vírus šíri pri kašľaní, kýchaní, ale aj rozprávaní.

Podľa ministerstva zdravotníctva vedci tiež zistili, že koronavírus dokáže v uzavretom priestore prekonať až 4,5 metrovú vzdušnú vzdialenosť a vo vzdušnom aerosóle zotrvá približne 30 minút. „Čím viac ľudí a čím slabšie vetraný priestor, tým lepšie podmienky pre šírenie vírusu. Kdekoľvek ste, riziko môžete znižovať nosením Rúška, držaním si Odstupu a umývaním Rúk,“ uzatvorilo ministerstvo.

Medzi najviac rizikové aktivity tak napríklad podľa ministerstva patrí návšteva nočných klubov alebo diskoték. Medzi najviac rizikové však odborníci zaradili napríklad aj návštevu kostola, návštevu koncertu alebo rodinné oslavy v ineteriéri

Naopak najmenej rizikové aktivity podľa ministerstva zdravotníctva spája to, že sa konajú vonku a v otvorených priestoroch. Medzi najmenej rizikové tak patrí napríklad tenis, cvičenie alebo napríklad ak si jedlo zoberiete zo sebou.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button