Bleskové správySlovenskoSprávyTlačové správy

Kollár: hranice medzi Českom, Rakúskom a Slovenskom nechceme zatvárať

Našou prioritou musí byť podľa Borisa Kollára obozretnosť a zodpovednosť, ako aj zdravie a bezpečnosť, hranice zatvárať nechce.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár venoval poslednú augustovú nedeľu neformálnemu stretnutiu predsedov parlamentov štátov Slavkovskej spolupráce na zámku v rakúskej obci Grafenegg.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček prijali pozvanie predsedu Národnej rady Rakúskej republiky Wolfganga Sobotku na stretnutie vo formáte S3.

Nadviazali tým na rokovanie lídrov zákonodarných zborov, ktoré sa uskutočnilo vo februári tohto roka na Bratislavskom hrade. Včerajšie neformálne stretnutie v obci Grafenegg v rámci súčasného rakúskeho predsedníctva S3 bolo v poradí už štvrtým v tomto parlamentnom formáte.

„Som veľmi rád, že dnešné rokovanie v Slavkovskom formáte som absolvoval v krátkom čase po návštevách Česka i Rakúska, ktoré som navštívil ako prvé v mojom mandáte. Trojstranná spolupráca Rakúska, Česka a Slovenska je pre nás veľmi dôležitá a má v sebe veľký potenciál pre ďalší rozvoj. Spolupráca so susedmi v regióne je kľúčom k úspešnej zahraničnej politike“ povedal na úvod šéf parlamentu Boris Kollár.

Lídri zákonodarných zborov diskutovali predovšetkým o spoločnom postupe pri prekonávaní následkov pandémie COVID-19 a pokrízovej hospodárskej obnove v regióne, ale i v Európskej únií.

Predsedovia parlamentov taktiež ocenili, že dohody práve na regionálnej úrovni boli realizované najrýchlejšie a to najmä vďaka výmene epidemiologických dát i zdieľaniu skúseností a informácií týkajúcich sa verejného zdravia.

Prioritou by mala byť podľa predsedu NR SR obozretnosť a zodpovednosť, ako aj zdravie občanov, „Zatváranie hraníc by mala byť tá úplne posledná vec, ktorú spravíme “ dodal.

Šéf parlamentu Boris Kollár na rokovaní otvoril aj tému medziparlamentnej spolupráce formátu S3 a to najmä prostredníctvom výborov; európskeho či zahraničného výboru.

Predsedovia sa na rokovaní zhodli i na intencii pokračovať v diskusiách s ďalšími partnermi po pozitívnej skúsenosti s historicky prvým stretnutím v rozšírenom formáte S3, ktoré sa uskutočnilo vo februári tohto roku na Bratislavskom hrade.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button