FinancieOdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávySvetVideá
Odporúčame

Pondelkové espreso #5: mení sa zoznam rizikových a kráti sa čas

Aj minulý týždeň bol hlavne v znamení pandémie ochorenia COVID-19. Nepoteší narastajúci počet nových prípadov a mení sa aj zoznam rizikových krajín. Pribúdajú aj nové opatrenia.

Od 1. septembra čakajú Slovákov mnohé zmeny. Uplynulý týždeň rokoval ústredný krízový štáb aj konzílium odborníkov. Minulý týždeň padlo rozhodnutie o nových opatreniach, ktoré zaviedli hygienici po rokovaní konzília odborníkov. Pribudne až šesť rizikových krajín a obmedzenia čakajú aj hromadné podujatia. Zmeny sa budú týkať aj nosení rúšok, kde skončia mnohé výnimky. Nosenie rúšok budú kontrolovať aj policajti.

Nová povinnosť však pribudne aj pre zamestnávateľov, ktorí budú musieť kontrolovať, či sa ich zamestnanci nevrátili z rizikových krajín. Ak sa ich zamestnanci vrátia z rizikovej krajiny, bez testu a karantény ich nesmú pustiť na pracovisko.

Prípadov pribúda

Počty nových prípadov minulý týždeň však výrazne rástli. Druhé najnižšie číslo minulého týždňa bolo v sobotu, kedy testy potvrdili len 34 nových prípadov ochorenia COVID-19. Najviac prípadov pribudlo v piatok. Testy za piatok odhalili až 114 nových prípadov COVID-19. Trojciferný počet nových prípadov pribudol aj vo štvrtok. Testy vo štvrtok potvrdili 102 nových prípadov.  

V stredu testy potvrdili 90 nových prípadov ochorenia COVID-19. V utorok testy potvrdili 84 nových prípadov nákazy COVID-19. Najmenej prípadov za minulý týždeň pribudlo v pondelok, kedy testy potvrdili iba 28 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Rekordná však bola nedeľa spred dvoch týždňov, kedy testy potvrdili až 68 nových prípadov ochorenia COVID-19. Bolo to najviac potvrdených prípadov za nedeľu od začiatku pandémie ochorenia COVID-19. Aj minulý týždeň bola väčšina prípadov importovaných alebo išlo o dohľadané kontakty.

Červená Bratislava

Pre narastajúci počet nových prípadov zmenila farbu Bratislava. Na COVID semafore prepla na červenú farbu. Mesto zverejnilo opatrenia, ktorá plánuje prijať.

Chaos minulý týždeň v Bratislave spôsobil aj jeden z bratislavský mestských poslancov. Ten pre vlastné nezodpovedné správanie a status na Facebooku spôsobil chaos na odbernom mieste na Kramároch. Adam Berka, ktorý chaos a paniku spôsobil, nakoniec pre nezodpovedné správenie odišiel z Teamu Vallo.

V Bratislave sa však neriešil iba SARS-CoV-2. Hneď na začiatku týždňa zverejnila Polícia na Facebooku video, na ktorom sú zábery zo spackanej lúpeže v zlatníctve v nákupnom centre VIVO!.

Bratislava sa však v minulom týždni pochválila aj novými autobusmi, ktoré budú hlavne na linke 61 na bratislavské letisko. To bude môcť začať opäť prevádzkovať väčšinu liniek a to aj do rizikových krajín.

Mnohé sa zatvárajú

Počty nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 narastajú nie len na Slovensku. Viaceré krajiny za minulý týždeň hlásili nárast a rekordné počty nových prípadov ochorenia COVID-19.

Pre stúpajúci počet prípadov sa však mnohé krajiny rozhodli zatvoriť hranice. Najprv uzatvorenie hraníc od septembra oznámila Ukrajina a neskôr aj susedné Maďarsko. V niektorých okresoch oznámilo sprísnenie aj susedné Poľsko.

Komplikácie treba čakať aj pri ceste cez Rakúsko. Pri tranzite cez Rakúsko musíte mať pri sebe formulár a navyše treba počítať so zdržaním na hraniciach pre častejšie kontroly.

Čas sa kráti

Pre šíriacu sa pandémiu ochorenia COVID-19 sa menia aj pravidlá pre eurofondy. Ministerstvo zdravotníctva informovalo o tom, že viaceré veľké slovenské nemocnice môžu žiadať o eurofondy pre pandémiu.

Ministerstvo hospodárstva zasa informovalo o zmiernení podmienok pre dotácie na nájmy zatvorených prevádzok. Ministerstvo financií zároveň minulý týždeň oznámilo, že daňové priznania budú musieť všetci podať do 31. októbra.

Hádku medzi ministerstvom práce, zamestnávateľmi a odborármi vyvolal návrh ministra práce na novú minimálnu mzdu. Tá nakoniec bude vo výške 623 eur s čím nesúhlasila Konfederácia odborových zväzov.

Čas sa kráti aj na podanie žiadosti o júlovú podporu. Ministerstvo práce zároveň oznámilo, že už dnes začne prijímať žiadosti o augustovú pomoc.

Bude sa odoberať

Pandémii sa však venovali aj na ministerstve školstva. Blížiaci sa začiatok školského roka vyvoláva u mnohých rodičoch obavy. Ministerstvo zverejnilo pre školy aj manuál ako budú postupovať v prípade, keď na škole bude zavedené dištančné vzdelávanie.

Ministerstvo školstva však posiela do Národnej rady SR aj novelu zákona, ktorá umožní odoberať tituly ak by boli získané neoprávnene.

Na Slovensku sa minulý týždeň aj menovalo, aj odvolávalo. Riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice odvolal v Ružomberku odvolal minister obrany a prezidentka Zuzana Čaputová zasa vymenovala niekoľkých sudcov.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button