OdporúčameSlovenskoSprávySvetVideá
Odporúčame

Nezostrihané video z umučenia Slováka Jozefa Chovanca belgickými policajtmi

Belgické média zverejnili bližšie detaily o smrti Slováka Jozefa Chovanca, ktorého umučili v cele belgickí policajti. Objavilo sa aj nezostrihané video z cely, v ktorej umučili belgickí policajti Slováka Jozefa Chovanca.

Dôležité
  • Video NIE JE vhodné pre citlivé povahy a mladistvé osoby. Video zverejnili belgické média, ktorým ho poskytla rodina zabitého Slováka a ich právny zástupca.

Prípad, ktorý sa stal ešte vo februári 2018 nedokázali belgické úrady stále objasniť. Aj so zverejnených video záznamov je jasné, že policajti použili neprimerané násilie.

Slováka Jozefa Chovanca mali podľa pôvodných informácií zadržať pretože sa v lietadle nedokázal preukázať platnou letenkou do Bratislavy. Z lietadla ho dal vyviesť kapitán pretože sa Chovanec mal správať arogantne voči posádke.

Belgické média zverejnili bližšie detaily o časovom slede udalostí po zadržaní Chovanca.

Vyšetril ho z chodby

Podľa údajov z vyšetrovania a zo správy pred Výborom P (belgický Stály výbor pre monitorovanie činnosti polície) mali policajti Slováka z lietadla vyviesť o 18.30 hodine.

Hodinu po zadržaní mal miestny prokurátor vyhlásiť, že Chovanec potrebuje lekárske ošetrenie. To bolo približne o 19.30. Lekár však ku Chovancovi prišiel až o 23:35 hodine.

Do cely však lekár ani nevošiel a Chovanca vyšetril iba z chodby. Bez toho aby však Chovanca riadne vyšetril lekár skonštatoval, že Chovanec môže ostať naďalej v cele.

Tri hodiny

Po odchode lekára bol Chovanec nejaký čas úplne pokojný avšak o 1.30 hodine začal hlavou búchať o mreže. V tom čase boli už viditeľné jeho poranenia na hlave. Policajti však ani v tomto prípade nekonali a Chovanca poslali iba späť.

Policajti zasiahli až o 4.26 hodine, keď už mal Chovanec zakrvavenú celú tvár. Do jeho cely vstúpila štvorčlenná skupina policajtov. “Musíme ísť dnu, ináč budeme vynášať mŕtvolu,” povedal jeden z policajtov pred zásahom.

Hajlovala, lebo mal byť Nemec

Policajti počas výsluchu po smrti Slováka uviedli, že Chovanec zaujal „útočnú polohu“ a preto ho „imobilizovali“. Viacerí policajti na Chovancovi kľačali po dobu 16 minút.

Policajti počas výsluchu uviedli, že si mysleli, že zadržaný je Nemec. To bol údajne dôvod prečo iba 22-ročná policajtka počas zásahu kolegov hajlovala. Stalo sa to o 5.01 hodine.

Iba o tri minúty neskôr do cely vošla zdravotná sestra s lekárom. “Dáme mu niečo. V žiadnom prípade to nebude veľká strata, ak ho stratíme,” povedala zdravotná sestra podľa denníka De Morgen.

Lekár mal počas zásahu skonštatovať, že k zástave srdca došlo tesne pred ich príchodom, zrejme o 5.03 hodiny. Chovanca až následne previezli do nemocnice, kde ho však už hospitalizovali v stave kómy. V meste Charleroi o niekoľko dní Chovanec zomrel.

Politická téma

Na Slovensku sa však zo smrti Slováka v Belgicku stala politická téma. K smrti sa už vyjadrovali koaliční aj opoziční politici. Tlačovú konferenciu mal už aj predseda parlamentu Boris Kollár a minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Do Národnej rady smeruje uznesie, ktorým Slovenská republika odsúdi postup belgických policajtov. V uznesení vyjadruje Slovensko ľútosť a znepokojenie nad smrťou Jozefa Chovanca po zásahu belgických bezpečnostných zložiek a odsudzuje ich hrubý a bezprecedentný postup.

„Tento prípad musí byť vyšetrený a spravodlivosti musí byť učinené za dosť. Mrzí ma, že to došlo tak ďaleko a musíme to riešiť my, politici,” povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Národná rada zároveň žiada v uznesení vládu, aby s využitím všetkých diplomatických prostriedkov intervenovala u belgickej vlády za účelom vyvodenia trestnoprávnej a disciplinárnej zodpovednosti zasahujúcich príslušníkov polície.

„Zábery, ktoré sme videli, ukazujú fatálne zlyhanie mocenských zložiek iného štátu voči nášmu občanovi. V stredu preto informujem prezidentku a vládu o tom, aké sú reálne možnosti, ktoré má v tejto veci Slovensko k dispozícii,” dodal minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Diplomatická nóta

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí, Ivan Koročko, na sociálnej sietí informoval, že slovenské zastúpenie v Bruseli odovzdalo belgickým úradom diplomatickú nótu pre brutálny zásah polície.

Slovenské úrady žiadali dôsledné a rýchle vyšetrenie prípadu. Polícia nebola ani za viac ako dva roky schopná prípad riadne vyšetriť a vyhovárala sa pritom na pandémiu ochorenia COVID-19. Tá pritom začala až tento rok. “Vyzývame v nej zodpovedné belgické orgány, aby celú záležitosť bezodkladne, zodpovedne a dôrazne prešetrili,” uviedol Korčok o obsahu nóty.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button