Bleskové správyFinancieSlovenskoSprávyTlačové správy

Kríza udrela naplno. Nezamestnanosť medziročne vzrástla o takmer 15 percent

Nezamestnanosť sa zvýšila medziročne o 14,7 %, tak výrazný rast bol naposledy v roku 2010

Počet nezamestnaných na Slovensku podľa Výberového zisťovania pracovných síl dosiahol v 2. štvrťroku 2020 v absolútnom vyjadrení 177,8 tis. osôb, medziročne vzrástol o 14,7 %  (o 22,8 tis. osôb). Takýto prudký nárast bol zaznamenaný naposledy pred desiatimi rokmi  (v 2. štvrťroku 2010 vzrástol počet nezamestnaných medziročne o 28,5 %).

Dlhodobý pokles nezamestnanosti sa zastavil v prvom štvrťroku tohto roka, kedy nastala zmena trendu vo vývoji nezamestnanosti a počet nezamestnaných začal rásť. Medziročný nárast počtu nezamestnaných trvajúci aspoň dva štvrťroky za sebou bol zistený naposledy v 3. štvrťroku 2013.

Súčasne miera nezamestnanosti vzrástla medziročne o 0,9 p. b. na 6,6 %, dostala sa tak na úroveň spred dvoch rokov (2. štvrťrok 2018). Sezónne očistená nezamestnanosť sa oproti 1. štvrťroku 2020 zvýšila o 14,3 tis. (o 8,7 %) na 178,4 tis. osôb.

Pozitívne správy však neprišli zo Štatistického úradu ani v prípade platov a vývoja HDP. HDP pokleslo o viac ako 12% a po prvý krát v samostatnej histórii Slovenska zaznamenali štatistici pokles platov.

Nezamestnanosť na Slovensku rástla. Najviac za desať rokov. (zdroj: Štatistický úrad SR)

Niektoré osoby, ktoré už nie sú zamestnané, sa nepresunuli do kategórie nezamestnaných, ale dostali sa mimo trhu práce do kategórie ekonomicky neaktívnych osôb. Počet ekonomicky neaktívnych osôb v 2. štvrťroku medziročne vzrástol o 44,4 tis. na 1.911,9 tis. osôb. 

Z hľadiska vekovej štruktúry naďalej tvorili najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných osoby vo veku 35 – 49 rokov (40,6 % z počtu nezamestnaných). Táto veková kategória je najsilnejšie zastúpená medzi novými nezamestnanými, ich počet vzrástol o 19,8 tis. Nezamestnaní pribudli aj v ďalších vekových skupinách s výnimkou 55 – 59 ročných, ktorí zaznamenali pokles o 3,6 tis. osôb.

Dopad koronakrízy sa prejavil najmä rýchlym zvýšením počtu aj podielu osôb, ktoré boli krátkodobo nezamestnané (mesiac, respektíve jeden až tri mesiace). V súhrne sa počet osôb v týchto dvoch skupinách v štruktúre nezamestnaných medziročne zdvojnásobil.

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 18,5 % z celkovej nezamestnanosti, ich podiel sa medziročne znížil o 4%. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (28,4 %) a v obchode (9 %).

Nezamestnanosť sa medziročne zvýšila vo všetkých krajoch, najviac v Prešovskom kraji (o 10,1 tis. osôb), ten zároveň dosiahol najvyššiu úroveň regionálnej miery nezamestnanosti (12 %) pri jej najrýchlejšom medziročnom raste o 2,6%. Nad priemerom SR bola miera nezamestnanosti ešte v dvoch regiónoch, v Košickom (8,9 %) a v Banskobystrickom kraji (8,5 %), pričom v Košickom kraji došlo aj k vyššiemu nárastu (o 1,2%).

Najnižšia miera nezamestnanosti v rámci SR bola v Bratislavskom kraji 3,1 %, pričom pred rokom to bolo 2,4 %.

V 1. polroku 2020 nezamestnanosť medziročne vzrástla o 7,8 % (pred rokom bol pokles o 16,2 %) a dosiahla 169,7 tis. osôb. Miera nezamestnanosti sa zvýšila o 0,5%na 6,3 %. 

Zdroj
Štatistický úrad SR
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button