FinancieOdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávySvet
Odporúčame

Pondelkové espreso #6: oslobodenie aj pandémia COVID-19

Rekordné počty nových prípadov ochorenia COVID-19 a tiež rozsudok v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Za minulý týždeň sa toho stalo veľa. Prečítajte si zhrnutie minulého týždňa.

Minulý týždeň po mesiacoch čakania prišlo k rozuzleniu kauzy vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rozsudok v kauze vraždy novinára však šokoval celé Slovensko.

Špecializovaný trestný súd oslobodil Mariana Kočnera aj Alenu Zsuzsovú. Kočner však pre iné trestné činy ostal rovno vo väzení. Na slobodu sa krátko pozrela Alena Zsuzsová. Policajti ju však zadržali hneď ako opustila väznicu v Leopoldove.

Rekordy padajú

Slovenskom však minulý týždeň hýbala aj pandémia ochorenia COVID-19. V Bratislave a tiež v okrese Michalovce sa situácia minulý týždeň zhoršila natoľko, že sa regionálni hygienici rozhodli prijať prísnejšie opatrenia. Na zelené, oranžové a červený okresy rozdelila Slovensko aj Pandemická komisia Ministerstva zdravotníctva SR.

Za minulý týždeň padali aj rekordné počty potvrdených prípadov ochorenia COVID-19. Úrad verejného zdravotníctva za tým videl rastúci počet testov a to aj vďaka prvým dvom veľkokapacitným testovacím centrám v Bratislavev Trenčíne. Ministerstvo hneď na začiatku týždňa zverejnilo aj odporúčanie ako sa nákaze vyhnúť.

Čísla, ktoré nepotešia

Najhoršie číslo minulého týždňa v počte nových prípadov ochorenia COVID-19 potvrdili testy v piatok. V piatok na Slovensku pribudlo až 226 nových prípadov ochorenia COVID-19. Prvých 41 prípadov potvrdili testy hneď na začiatku týždňa, za pondelok pribudlo 72 nových prípadov a v utorok potom pribudlo 53 pozitívnych prípadov.

Prvé rekordné počty nových prípadov hlásili hygienici za stredu. Pribudlo totiž až 121 nových prípadov a ešte horšie na tom bol štvrtok, kedy pribudlo až 137 nových prípadov. Šok však prišiel v sobotu s číslami nových prípadov za piatok. V piatok totiž testy potvrdili rekordný počet nových prípadov – až 226 nových nakazených ľudí. Menej chorých avšak aj menej testov sa urobilo v sobotu. Za prvý víkendový deň pribudlo 88 nových prípadov.

Pribudli úmrtia

Horšie však je, že pribúdajú aj ďalšie úmrtia. Iba za minulý týždeň ich pribudlo až šesť. V dvoch prípadoch ich zatiaľ Ministerstvo zdravotníctva nezapočítalo, nakoľko nie je jasný výsledok pitvy. V stredu však rezort zdravotníctva potvrdil štyri iné prípady úmrtia na ochorenie COVID-19.

Zlé čísla však prichádzajú aj z ekonomiky. Štatistický úrad zverejnil prvé čísla vývoja ekonomiky a nezamestnanosti za druhý kvartál tohto roka. Číslo naplno ukazujú ako krutá recesia zasiahla Slovensko. Rekordne pokleslo HDPstúpa nezamestnanosť. Po prvý krát v samostatnej histórii Slovenska však prišlo aj k poklesu miezd, čo je veľmi zlá správa pre väčšinu Slovákov.

Aj za hranicami

Zlé čísla však prichádza aj poza slovenských hraníc. Rekordný počet nových prípadov ochorenia COVID-19 hlásia napríklad aj zo susednej Českej republiky.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár však na začiatku týždňa vyhlásil, že zatváranie hraníc medzi Slovensko, Českom a Rakúskom zatiaľ nie je na programe dňa. Iná situácia je však na hraniciach s Maďarskom. Maďarsko hranice od začiatku septembra zatvorilo avšak občania krajín V4 môžu na výnimku na územie Maďarska vstúpiť.

Bez obmedzení budú zatiaľ premávať aj vlaky medzi Slovenskom a Maďarsko. Neskôr Maďarsko pristúpilo aj k otvoreniu ďalších hraničných prechodov so Slovenskom a k úprave podmienok vstupu do krajiny.

Návrat do lavíc

Minulý týždeň sa do školských lavíc vrátili žiaci a študenti. Do lavíc sa vrátili aj poslanci po letnej prestávke Národnej rady. Školákov sa tento rok do lavíc vrátilo takmer 700-tisíc. Otvorenia školského roka sa zúčastnila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Tá však bola témou aj v parlamente. Poslanci totiž rokovali o zákonoch, ktoré prezidentka vrátila naspäť do Národnej rady. V prípade zákona o prokuratúre poslanci zákon schválili aj s pripomienkami prezidentky. V prípade zákona o elektronických komunikáciách to už také jednoduché nebolo a nie všetky pripomienky prezidentky poslanci vypočuli.

Poslanci schváli uznesie aj v prípade umučenia Slováka Jozefa Chovanca belgickými policajtmi. Na internete sa objavilo aj video, ktoré ukazuje brutálny a neprofesionálny zásah belgických policajtov.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button