Bleskové správySlovenskoSprávyTlačové správy

Rezort hospodárstva podáva pomocnú ruku súkromnej autobusovej doprave

Ministerstvo hospodárstva zverejnilo výzvu na pomoc súkromnej nedotovanej autobusovej doprave.

Podľa štátneho tajomníka MH SR Jána Oravca ide o ďalší krok na pomoc tým segmentom ekonomiky, ktoré sú postihnuté pandémiou. Dopravcovia môžu žiadať štát o výpadok tržieb za obdobie od 12. marca do konca júla. 

„Buď môžu požiadať o 1 000 eur na jeden autobus na mesiac v tomto období, alebo môžu požiadať o 60 % na vykrytie straty, ktorú zaznamenali v porovnaní s predchádzajúcim rokom,” upresnil štátny tajomník.   

Podľa Oravca bola výzva tvorená v spolupráci s podnikateľmi z praxe. Snahou ministerstva bolo, aby bola pomoc administratívne čo najjednoduchšia. 

„Na webe MH SR sú veľmi jednoduché prílohy. Jednou z nich je príloha o základných údajoch spoločnosti, druhou prílohou je kalkulačka, ktorá pomôže vypočítať, o akú sumu dotácie sa môže podnikateľ uchádzať,” poznamenal Oravec. Prílohou je aj návrh zmluvy o poskytnutí dotácie. 

„Verím, že v priebehu niekoľkých dní tu máme prvé žiadosti,” povedal štátny tajomník s tým, že v horizonte desiatich dní by mohli mať prví podnikatelia peniaze na účte.

Podľa predsedu Únie súkromných autobusových dopravcov Branislava Doboša sa spoločnostiam v tomto sektore prepadli tržby o 100 percent a segmentu hrozil reálny zánik. 

„Preto som rád, že ministerstvo hospodárstva pripravilo túto schému pomoci a dokážeme aspoň časť nášho sektora ešte zachrániť,” dodal Doboš.

Ak by o pomoc požiadali v maximálnej miere všetci členovia únie, prišli by žiadosti od asi 50 subjektov v celkovej sume okolo 13,5 mil. eur. Rezort hospodárstva však očakáva, že sa do výzvy zapoja aj nečlenovia, okolo 150 až 200 subjektov.

Zdroj
Ministerstvo hospodárstva
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button