Bleskové správySlovenskoSprávy

Hlavný hygienik aj minister zdravotníctva majú negatívny test na COVID-19

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas má negatívny výsledok laboratórneho vyšetrenia na COVID-19. Z preventívnych dôvodov však naďalej zostáva ešte pár dní v izolácii.

Negatívny výsledok testov majú aj ďalší dvaja zamestnanci Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorí tiež prišli do kontaktu s osobou, u ktorej bolo následne potvrdené ochorenie COVID-19.

Hlavný hygienik SR a jeho dvaja kolegovia boli v kontakte s nakazenou osobou niekoľko hodín. Všetci traja sa zdržiavali v miestnosti, ktorá bola pravidelne vetraná a mali v miestnosti nasadené rúška s prekrytými ústami a nosovými dierkami, čo je pre ich ochranný účinok kľúčové. Rúško mala nasadené aj nakazená osoba.

„Nosenie tvárových rúšok má význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok. Je dôležité, aby ho v súčasnej situácii – v čase druhej vlny ochorenia COVID-19 a tesne pred bránami chrípkovej sezóny – nosili aj na pohľad zdravé osoby. Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Negatívny test na ochorenie COVID-19 má aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ten o tom informoval na svojom profile na Facebooku.

„Konzílium epidemiológov a infektológov je plne funkčné, všetci, vrátane mňa a hlavného hygienika, sme negatívni. Vo štvrtok sme rokovali niekoľko hodín, všetci za jedným stolom, s rúškami na tvári, vetrali sme. Medzi nami sedel chorý na COVID-19, cítil sa slabší, mal iba zaľahnuté v ušiach. Na druhý deň mu vystúpila teplota, išiel sa nechať otestovať. Test na koronavírus vyšiel pozitívny. Keď sedel s nami, bol vysoko infekčný. Rúška majú veľký zmysel. Dôležité je aj dostatočne vetrať miestnosť a dodržiavať hygienu rúk,“ napísal Krajčí na Facebooku.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button