OdporúčameSlovenskoSprávySvetVideá
Odporúčame

Hranicu s Ukrajinou možno uzavrieme, na červený zoznam pribudne Česká republika

Slovensko by mohlo uzavrieť svoju hranicu s Ukrajinou. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Na zoznam červených krajín zrejme pribudne Česko.

Dôležité
  • Medzi červené krajiny možno pribudne Česko.
  • Rakúsko a Maďarsko sú so zvýšeným rizikom.
  • Výrazne sa obmedzenia hromadné podujatia a to vrátane svadieb a rodinných osláv.

Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR v piatok 11. septembra 2020 to avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že toto opatrenie navrhne ústrednému krízovému štábu SR.

Na zoznam takzvaných červených krajín pribudne Česko. V Česku pribúda vysoký počet nových prípadov ochorenia COVID-19. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia aj susedné Rakúsko a Maďarsko. Naopak, novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada.

Pandemická komisia taktiež odporúča občanom, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania do rizikových regiónov v Rakúsku (Viedeň, Tirolsko, Vorarlberg), ČR (Praha, Stredočeský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královehradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj a Plzenský kraj), Maďarsku (Budapešť, Fejér, Hajdú-Bihar a Pest) a Poľsku (Malopoľské vojvodstvo).

Rúška v školách

Študenti tiež majú nosiť rúška v škole minimálne do konca septembra. Pôvodne malo opatrenie o rúškach trvať len prvé dva školské týždne. Pre zhoršujúcu sa situáciu na Slovensku však zrejme dôjde k prehodnoteniu opatrenia.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí priblížil, že povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané.

Výrazné obmedzenia pre hromadné podujatia

Opatrenia sa dotknú aj hromadných podujatí. V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov. 

Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí. Minister zdravotníctva poukázal na fakt, že viacero lokálnych ohnísk nákaz sa objavilo práve na rodinných oslavách. 

“Ak už teda organizovať svadbu, tak naozaj len v okruhu najbližších príbuzných,” apeloval minister Marek Krajčí. Upozornil, že od 1. októbra sa v rámci zníženia možného počtu účastníkov podujatí obmedzí aj počet ľudí na svadbe, bude ich môcť byť maximálne 30.

Prísnejšie opatrenia budú platiť aj v prípade podmienok pre športové kempy. “Ich účastníci budú musieť disponovať negatívnym testom nie starším ako 96 hodín, nesmú prejavovať príznaky respiračného ochorenia. Osoby v športovom kempe takisto budú musieť dodržiavať počas konania spoločnú izoláciu,” oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zmeny v okresoch

Na zoznam červených zón budú patriť už celý okres Bratislava a tiež okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa.

Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.

Pandemická komisia vlády SR odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

Zdroj
ÚVZ
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Back to top button