Bleskové správySlovenskoSprávy

COVID-19: začína sa komunitné šírenie? Informácia k dnešným prípadom

Úrad verejného zdravotníctva na Facebooku zverejnil informácie k dnešným prípadom. Stanovisko naznačuje začiatok komunitného šírenia.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali včera 201 potvrdených prípadov COVID-19 z takmer 6200 vykonaných laboratórnych vyšetrení.

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva ide o aktívne dohľadané kontakty z monitorovaných a lokalizovaných ohnísk nákazy či importy zo zahraničia. Ochorenie bolo podľa hygienikov potvrdené aj u suspektných osôb a rovnako aj u ďalších osôb s indikáciou na testovanie.

„Zaznamenané boli aj prípady, ktoré nemali epidemiologickú súvislosť so známymi ohniskami nákazy,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva. Na Slovensku sa tak začína zrejme aj komunitné šírenie ochorenia COVID-19.

COVID-19 Štatistika
Štatistika počtu prípadov na Slovensku
Prípadov
31 400
Úmrtia
98
Aktívne
23 298
Vyliečení
8 004
Posledná aktualizácia: 20. októbra 2020 o 16:27

Epidemiológovia v regiónoch podľa ÚVZ zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia a naďalej aktívne dohľadávajú kontakty pozitívnych osôb, nariaďujú im domácu izoláciu a zabezpečujú testovanie na COVID-19.

Regionálne úrady podľa ÚVZ sledujú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti, jej vývoj denne hodnotia a podľa toho prehodnocujú opatrenia na lokálnej úrovni nad rámec celoštátne platných opatrení. „Verejnosti preto odporúčame okrem oficiálnej stránky Úradu verejného zdravotníctva SR sledovať aj weby regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ doplnil Úrad verejného zdravotníctva.

Na Slovensku sa v súčasnosti stretávame podľa hygienikov s jednotlivými prípadmi ochorenia COVID-19 a ich úzkymi kontaktmi. „V niektorých oblastiach Slovenskej republiky zaznamenávame šírenie epidémie v takzvaných klastroch, čo ešte nepredstavuje komunitné šírenie COVID-19 v populácii,“ uviedli hygienici ku komunitnému šíreniu.

Slovensko – vývoj pandémie

Klastre sú zoskupenia ochorení v epidemiologickej súvislosti. Súčasnú epidemiologickú situáciu vo výskyte COVID-19 charakterizuje jeho regionálne šírenie stále s prevažnou väčšinou prípadov, v ktorej sa dajú dohľadať pramene pôvodcu nákazy. Podľa hygienikov sa môžu objaviť prípady, v ktorých sa ho nepodarí objasniť, to však neznamená, že tu máme nekontrolovateľné komunitné šírenie COVID-19.

„Nevylučujeme, že v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie môže k takejto situácii dôjsť. Riziko šírenia COVID-19 však dokážeme významne znížiť rešpektovaním opatrení Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov. Tie majú za cieľ jediné: chrániť zdravie ľudí v čase pandémie,“ uzatvoril Úrad verejného zdravotníctva na Facebooku.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button