Dve tretiny júlovej „Prvej pomoci“ smerovali do priemyslu, obchodu a stavebníctva

Na základe aktualizovaných dát dostupných k 31.augustu 2020 úrady práce, sociálnych vecí a rodiny uzavreli so zamestnávateľmi a SZČO skoro 120-tisíc dohôd o poskytovaní podpory zo schém „Prvej pomoci“.

Od začiatku mimoriadnej situácie bolo k poslednému augustovému dňu vyplatených približne 524 miliónov eur cez jednotlivé opatrenia. Touto nenávratnou pomocou ministerstvo práce podporilo takmer štvrtinu všetkých pracovných miest v hospodárstve.

Priemysel a obchod

Z aktualizovaného vydania priebežnej správy „Prvej pomoci“, ktoré vypracoval Inštitút sociálnej politiky (ISP), vyplýva, že za júl využívali najintenzívnejšie opatrenia „Prvej pomoci“ mikro a veľké podniky, ktoré čerpali takmer tri štvrtiny celkových výdavkov.

Z hľadiska odvetví smerovala viac ako polovica výdavkov firmám v priemysle. Druhý najväčší podiel na sume pomoci má veľkoobchod a maloobchod (takmer 10 %) a stavebníctvo (7,7 %).

Štruktúra „Prvej pomoci“ za júl

Podiel jednotlivých opatrení na celkovej sume „Prvej pomoci“ sa medzimesačne výrazne nemenil. Viac ako 77 % z celkovej uhrádzanej sumy v júli bolo prerozdelených prostredníctvom opatrení 3A a 3B.

Podiel alokácie cez opatrenie 2 dosahuje podľa priebežných dát za júl približne 20 %, čo potvrdzuje rastúci trend váhy tohto opatrenia. Naopak, uvoľňovanie reštriktívnych opatrení zapríčinilo pokles podpory zamestnávateľov cez opatrenie 1, ktoré v apríli tvorilo až takmer 23 %, avšak v júli podľa očakávaní nedosahuje ani 0,5 %.

Tempo rastu nezamestnanosti klesá

Čistý prítok do evidencie nezamestnaných bol v júli najnižší od apríla, čo naznačuje postupnú stabilizáciu na trhu práce. So stabilizáciou úzko súvisí aj zrýchlenie odtoku uchádzačov z evidencie.

Evidovaná miera nezamestnanosti dosiahla 7,65 % a vzrástla medziročne o 2,68%. Podľa posledných údajov však na Slovensku došlo k najvyššiemu poklesu HDP v histórii, poklesu platov aj zvýšeniu nezamestnanosti. Slovensko tak zažíva najväčšiu recesiu v samostatnej histórii.

Total
0
Shares
1 komentár
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Podobné články