Bleskové správySlovenskoSprávy

Na internátoch v Bratislave sa potvrdili prvé dva prípady ochorenia COVID-19

Na internátoch Univerzity Komenského v Bratislave sa potvrdili prvé dva prípady ochorenia COVID-19. Univerzita o tom informovala na svojej webovej stránke.

Prvý prípad hlásil Vysokoškolský internát Družba. Ubytovaný strávil 3. septembra počas ubytovávania v internátnej izbe 20 minút a odcestoval domov.

Následne 11. septembra sa u neho potvrdilo ochorenie COVID-19 a momentálne sa lieči z domu. „Vzhľadom na prísne hygienické pravidlá počas ubytovania nepredpokladáme, že by mohol nakaziť inú osobu,“ uviedla Univerzita Komenského v stanovisku.

Druhý prípad eviduje Univerzita Komenského vo Vysokoškolskom meste Ľ. Štúra – Mlyny. Študentku s pozitívnym výsledkom testu ako aj jej spolubývajúcu ubytovali v izolačných izbách, internát im zabezpečí doručovanie stravy a bezpečnú likvidáciu odpadu. Študentka sa údajne nakazila od svojej kolegyne.

Momentálne podľa vyjadrení UK obe študentky čakajú na termín ďalšieho testu. Výučbového procesu sa podľa Univerzity Komenského nezúčastnili, v spoločných stravovacích zariadeniach neboli a minimalizovali kontakt s inými osobami na internáte.

Študenti mali bezpríznakový priebeh ochorenia. V oboch prípadoch intenzívne univerzita komunikujeme s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Bratislave, ktorý dohľadáva ich blízke kontakty a osloví všetkých, ktorí by mali podstúpiť test. Zamestnanci internátov, ktorí pravidelne prichádzajú do kontaktu s ubytovanými, od začiatku septembra priebežne podstupujú testy na ochorenie COVID-19.

Univerzita počas leta podnikla všetky potrebné kroky k nastaveniu čo najbezpečnejšieho režimu prevádzky. Situáciu pozorne monitoruje Permanentný krízový štáb Univerzity Komenského, v prípade výskytu ďalších prípadov aktivuje prísnejšie opatrenia.  

Ďalší vývoj bude podľa univerzity závisieť hlavne od disciplíny a ohľaduplnosti ubytovaných študentov. „Opätovne apelujeme na študentov, aby sa správali zodpovedne, nezúčastňovali sa hromadných podujatí, obmedzili návštevy v cudzích izbách a dodržiavali hygienické a bezpečnostné pokyny (rúško – odstup – ruky). Špeciálne upozorňujeme na používanie rúšok v spoločných priestoroch, hlavne na toaletách a vo výťahoch. Zároveň vyzývame študentov, u ktorých sa potvrdí ochorenie COVID-19, aby čo najskôr kontaktovali študijné oddelenie svojej fakulty. Ak študent býva v ubytovacom zariadení UK, prosíme, aby zároveň kontaktoval vedenie internátov,“ uviedla v stanovisku Univerzita Komenského.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button