OdporúčameSlovenskoSprávy

COVID-19: hlavne import, dohľadané kontakty a tiež nákaza v DSS v Sabinove

Hygienici na Facebooku zverejnili informácie o dnešných potvrdených prípadov. Nákaza sa rozšírila aj v zariadení sociálnych služieb v Sabinove.

Dôležité
  • Najviac nových prípadov ochorenia COVID-19 včera testy potvrdili v Prešovskom kraji.
  • Pondelkové testovanie odhalilo až 188 nových prípadov ochorenia.
  • Počet aktívnych prípadov stúpol na 2.516.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali za včerajší deň 188 potvrdených prípadov COVID-19 zo 4.323 vykonaných laboratórnych vyšetrení na nový koronavírus SARS-CoV-2.

Početnejší výskyt ochorenia COVID-19 zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti regionálne úrady verejného zdravotníctva v Bratislave, Prešove, Nitre, Trnave, Humennom a Dolnom Kubíne.

Prešov

Veľká časť potvrdených prípadov bola identifikovaná v zariadení sociálnej starostlivosti v okrese Sabinov, ktoré je v izolácii a karanténe približne od začiatku septembra pre výskyt COVID-19 u jednej z osôb.

Včera boli všetci klienti aj personál opätovne pretestovaní. Zo 102 osôb bolo ochorenie potvrdené u 27 ľudí (19 klientov a 8 členov personálu). V zariadení je podľa RÚVZ od začiatku septembra nastavený prísny hygienicko-epidemiologický režim a zariadenie naďalej ostáva v izolácii.

„Osoby nemajú klinické príznaky ochorenia. Ich zdravotný stav sa od začiatku intenzívne sleduje a pravidelne vyhodnocuje. O pozitívne testované osoby sa stará vyhradený personál, sú izolované od klientov s negatívnym výsledkom testov,“ uviedli regionálni hygienici.
RÚVZ v Prešove zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti za včerajší deň okrem iného aj importy zo zahraničia a v niektorých prípadoch ešte hygienici uskutočňujú epidemiologické vyšetrovanie.

Dolný Kubín

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti v okresoch Tvrdošín a Námestovo viacero lokálnych epidémií.

Vzniknuté ohniská nákazy sú od ich počiatku podľa hygienikov monitorované a epidemiológovia aktívne dohľadávajú kontakty. Identifikované prípady COVID-19 sú v epidemiologickej súvislosti.

Import a dohľadané

V Nitre ide vo väčšine prípadov o importy zo zahraničia. Rovnako ide o aktívne dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, v niektorých prípadoch sa v súčasnosti vykonáva epidemiologické vyšetrovanie.

V prípade prípadov potvrdených v okrese Trnava ide zväčša o aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov COVID-19 zo starších, podchytených ohnísk nákazy.

Podobne aj v prípade Sabinova ide o aktívne dohľadané kontakty jednotlivých potvrdených prípadov COVID-19.

Pokračujú v hľadaní

Regionálni hygienici epidemiologickú situáciu vo svojej územnej pôsobnosti monitorujú, jej vývoj hodnotia na dennej báze a prijímajú potrebné protiepidemické opatrenia. Naďalej aktívne dohľadávajú kontakty pozitívnych osôb, nariaďujú im domácu izoláciu a zabezpečujú testovanie na COVID-19.

Testovanie na COVID-19 sa realizuje aj u osôb po príchode z rizikových krajín, u suspektných osôb a rovnako aj u ďalších osôb s indikáciou na testovanie.

„Riziko šírenia COVID-19 dokážeme významne znížiť vlastnou zodpovednosťou a rešpektovaním opatrení Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov, ktoré sledujú situáciu na lokálnej úrovni,“ doplnili hygienici vo svojom vyjadrení na Facebooku.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button