OdporúčameSprávyTech
Odporúčame

Apple iPad Air 4: skvelý výkon a nový hranatý dizajn

Apple na včerajšej keynote predstavil aj novú generáciu iPadu Air. Prichádza s najlepším hardwarom a tiež novou konštrukciou s minimalistickými rámčekmi.

Dôležité
  • Nový procesor Apple A14 Bionic.
  • Nový dizajn a nové farby.
  • Nové funkcie pre Apple Pencil.

Apple včera predstavil hneď niekoľko hardwarových noviniek vrátane dvojice tabletom. Prvým predstaveným bolo ôsma generácia iPadu a druhým je nová generácia iPadu Air.

Štvrtá generácia iPadu Air prichádza hlavne s novým dizajnom. Apple vsadil karty na hranatejšie krivky a hlavne sa zbavil klasického hardwarového domovského tlačidla pod displejom. Nový iPad Air však neprišiel o odomykanie cez Touch ID. Senzor si svoje miesto našiel v tlačidle na vrchu tabletu.

Veľkou zmenou je koniec klasického Lightning konektoru, ktorý nahradí univerzálny USB-C konektor. Zmenou je aj umiestnenie Smart konektoru na zadnú stranu tabletu. Toto miesto nebolo vybraté náhodou. Apple k tabletu bude predávať nový druh klávesnice, ktorá bude obsahovať aj touchpad. Nová klávesnica Magic Keyboard premení tablet na plnohodnotný počítač.

Displej nového iPadu Air má uhlopriečku 10,9 palca s rozlíšením 2360 x 1640 bodov a s podporou technológie TrueTone. Okolo displeja sú výrazne tenšie rámčeky a pribudla dvojica stereo reproduktorov pre kvalitnejší zvuk.

Samozrejme sa nezabudlo ani na podporu pera Apple Pencil. Apple naučil pero v novom iPadOS 14 nové funkcie ako je napríklad rozoznanie písaného textu ale rozoznávanie nakreslených tvarov. Funkcií je viacero a venovali sme sa im viac v článku pri predstavení nového iPadOS 14.

Hlavnou novinkou tabletu je však nový procesor Apple A14 Bionic. Za desať rokov existencie iPadov je to prvý krát, čo nový procesor dostane najprv iPad. Tradične totiž s novým procesorom začínal vždy iPhone, avšak premiéra nového iPhonu 12 sa pre pandémiu ochorenia COVID-19 posunula.

Diskusiu k novému iPadu Air 4. generácie nájdete v diskusnom fóre.

Nový procesor Apple A14 Bionic je vôbec najvýkonnejší aký kedy Apple vyrobil. Obsahuje 6 procesorových jadier a tiež 4 grafické jadrá. 16 jadier má potom neurálny procesor. Apple udáva, že je nový procesor oproti predchádzajúcej generácii až o 40% výkonnejší. A ešte jedna vec – ide o prvý procesor postavený na 5 nm výrobnej technológii.

Nová klávesnica Magic Keyboard

Ešte by sme nemali zabudnúť na fotoaparát. Tablet si zrejme prioritne nikto kvôli kamere nekupuje, ale i tak je na zadnej strane 12 Mpx hlavný fotoaparát a na prednej potom 7 MPx FaceTime kamera.

Nový iPad Air 4. generácie sa začne predávať budúci mesiac. Na trh príde až v pätici nových farieb – čierna, strieborná, ružová, zelená a modrá. Cena základnej verzie bez podpory mobilných sietí sa vyšplhá na 649 eur a k dispozícii budú dve pamäťové verzie – 64 GB a 256 GB.

Apple iPad Air 4. generácie

Displej - 90%
Procesor - 100%
RAM pamäť - 90%
Siete a dáta - 90%
Fotoaparát - 80%

90%

Skvelý

Nový iPad Air 4. generácie prichádza nie len z novým dizajnom. Apple výrazne zmenšil rámčeky okolo displeja, zmizlo klasické hardwarové domovské tlačidlo a senzor Touch ID sa presunul do uzamykacieho tlačidla. Vo výbave sa objavuje aj nový super výkonný procesor Apple A14 Bionic. Pribudli aj nové farebné verzie.

User Rating: 4.3 ( 2 votes)
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button