OdporúčameSlovenskoSprávySvet
Odporúčame

COVID-19: od zajtra od 9.00 hodiny je Česko medzi červenými a rizikovými krajinami

Zmeny v opatreniach začnú platiť v piatok 18. septembra o 9.00 ráno až do odvolania. Hranice s Českom však nezatvárame, kontroly na hraniciach budú len náhodné.

Dôležité
  • Slovensko mení režim na hraniciach s Českom. Hranice však nezavárame a kontrol budú náhodné.
  • Pri návrate z červených krajín v rámci EÚ bude stačiť aj negatívny test nie starší ako 72-hodín.
  • Pri návrate z červených krajín mimo EÚ bude povinná domáca karanténe a absolvovanie testu.

Česko od zajtra od deviatej hodiny pribudne na zoznam rizikových krajín. Pri návrate sa buď preukážete negatívnym testom alebo pôjdete do domácej izolácie na 10 dní a absolvujete PCR test. AK počas 10 dní neabsolvujete test a ste bez príznakov, karanténe pre vás končí.

Hranice s Českom nebudú zatvorené. Polícia bude na hraniciach realizovať iba náhodné kontroly. „Policajný zbor bude na hraniciach s Českou republikou vykonávať náhodné kontroly posádok osobných motorových vozidiel s cieľom kontroly splnenia registračnej povinnosti,“ uviedla polícia.

Izolácia a vyšetrenie na COVID-19 nie sú povinné, ak ste uplynulých dvoch týždňoch navštívili niektorú z nasledujúcich „zelených“ krajín: Austrália, Bulharsko, Cyprus, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Veľká Británia a Severné Írsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko.

Jednotne pre celú EÚ

Ak ste za predchádzajúcich 14 dní navštívili „červenú“ krajinu EÚ, máte na výber dve možnosti:

  • Buď sa preukážete negatívnym výsledkom PCR testu na COVID-19 zo zahraničného laboratória, ktorý nie je starší než 72 hodín,
  • alebo nastúpite do domácej izolácie na min. 10 dní.

V prípade, že podstupujete izoláciu, musíte sa najneskôr pri vstupe do Slovenskej republiky registrovať na webe korona.gov.sk/ehranica. Potvrdenie o registrácii si pre istotu odložte, môže ho od vás žiadať polícia.

Najskôr v piaty deň izolácie podstúpite PCR test, ak je výsledok negatívny, môžete izoláciu ukončiť. Ak nemáte príznaky ochorenia, po 10 dňoch môžete izoláciu ukončiť aj bez výsledkov testu. Izolácia platí aj pre ostatných členov domácnosti.

Deti do 3 rokov nemusíte dať samostatne testovať, ak pediater alebo regionálny úrad verejného zdravotníctva nepovedia inak, izoláciu najmladšie deti končia spolu s ostatnými členmi domácnosti.

Mimo EÚ prísnejšie podmienky

Ak ste boli počas predchádzajúcich 14 dní v „červenej“ krajine mimo EÚ, registrujte sa najneskôr pri vstupe na Slovensko na webe korona.gov.sk/ehranica. Odložte si potvrdenie o registrácii a nastúpte do domácej izolácie.

Izoláciu môžete ukončiť až po negatívnom výsledku PCR testu na COVID-19. Testovanie môže prebehnúť najskôr v piaty deň vašej izolácie. V tomto prípade nestačí, že po dobu 10 dní ste bez príznakov a nepomôže vám ani negatívny test prd návratom na Slovensko.

Viaceré výnimky

V rámci opatrení boli udelené viaceré výnimky z povinnej izolácie a testovania po návrate zo zahraničia. Týkajú sa vybraných povolaní a životných situácií, v ktorých sa môžete nachádzať.

Izoláciu či testovanie nemusíte podstúpiť v prípadoch, keď sa na vás vzťahuje niektorá z výnimiek. Aj naďalej však sledujte svoj zdravotný stav a ak sa u vás objavia príznaky respiračného ochorenia, okamžite to oznámte svojmu lekárovi (ak ho na Slovensku nemáte, kontaktujte tiesňovú linku 112).

Žijete v prihraničnej oblasti susedného štátu a pracujete na Slovensku:

  • Platí pre vás výnimka ak máte trvalý či prechodný pobyt do 30 kilometrov (po ceste, nie vzdušnou čiarou) od otvoreného hraničného prechodu na územie Slovenska. Budete potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa alebo potvrdenie o výkone práce na území Slovenska. Výnimku majú aj členovia domácnosti, ktorí hranicu prekračujú vo vašom sprievode.

Pracujete v prihraničných oblastiach susedného štátu:

  • Výnimka pre vás platí v prípade, ak pracujete vo vzdialenosti do 30 km (po ceste, nie vzdušnou čiarou) od otvoreného hraničného prechodu na územie Slovenska. Budete sa musieť preukázať potvrdením od zamestnávateľa o takomto výkone práce.

Ste študent alebo sa uchádzate o štúdium v Česku (platí od materskej až po vysokú školu), alebo idete študovať na Slovensko:

  • Pri vstupe na Slovensko sa preukážete potvrdením, ktoré to dokazuje. Môže ísť napríklad o potvrdenie o štúdiu, pozvánku na prijímacie/záverečné skúšky, zápis do školy. Sprevádzajúca osoba sa preukáže čestným vyhlásením.

Ste umelec, ktorý potrebuje pracovne vycestovať do Česka, alebo sa po umeleckom výkone vrátiť späť na Slovensko:

  • Ak ste v Česku účinkovali alebo sa inak podieľali na audiovizuálnej, televíznej, divadelnej alebo inej umeleckej produkcii, platí pre vás pri návrate cez hranice výnimka. Musíte sa preukázať potvrdením od producenta audiovizuálneho diela, vysielateľa, alebo výrobcu programu, divadla alebo inej osoby, ktorá zabezpečovala podanie umeleckého výkonu alebo realizáciu umeleckého diela.

Ste športovec, ktorý potrebuje vycestovať do Česka, alebo sa vrátiť späť na Slovensko:

  • Výnimka platí v prípade žiakov ZŠ, SŽ alebo študentov dennej formy VŠ pod 26 rokov, ktorí sú riadnymi členmi športového klubu v Českej republike a zúčastňujú sa riadnych tréningov. Musia sa preukázať potvrdením, ktoré to dokazuje, ako napríklad potvrdením o členstve v športovom klube. Sprevádzajúca osoba sa preukáže čestným vyhlásením.

Všetky výnimky nájdete v aktuálne platnom opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button