OdporúčameSprávySvet
Odporúčame

V Česku sa pandémia vymyká spod kontroly. Pribudlo viac ako 3.100 prípadov

V susednom Česku sa pandémia ochorenia COVID-19 vymyká spod kontroly. Testy za štvrtok potvrdili rekordný počet nových prípadov. Ide Česko talianskou cestou?

Dôležité
  • V Česku testy potvrdili 3.130 nových prípadov za jeden deň.
  • Česko sa stáva najviac zasiahnutou krajinou Európskej únie.
  • Stúpa aj počet pacientov v nemocniciach a počet vážnych stavov.

Vyššie počty nových prípadov hlásia iba Francúzsko a Španielsko, ktoré sú však niekoľkonásobne väčšie počtom obyvateľov ako Česko.  V prepočte na 100-tisíc obyvateľov je na tom Česko už najhoršie spomedzi všetkých krajín Európskej únie.

Za štvrtok testy odhalili v Česku až 3.130 prípadov. Pre porovnanie v rámci prvej vlny podobný počet Česko zaznamenalo za celý mesiac marec. Stúpa však aj počet hospitalizovaných pacientov a tiež počet pacientov s ťažkým priebehom ochorenia.

Pribúda počet vážnych stavov

Aktuálne je v nemocniciach hospitalizovaných 413 pacientov a počet pacientov vo vážnom stave v nemocnici je 91. Stúpa aj počet úmrtí –  Česku ochorenie COVID-19 zabilo až 489 ľudí. Počet aktívnych prípadov pritom stúpol až na 20.289.

Celkový počet potvrdených prípadov pritom v Česku stúpol už na 44.155. Iba za mesiac september pribudlo už v Česku takmer nových 20-tisíc prípadov.

Prísnejšie opatrenia

České ministerstvo zdravotníctva včera zaviedlo prísnejšie opatrenia a rúška sa vracajú aj do obchodov a reštaurácií. Česko po oslabení prvej vlny výrazne obmedzilo opatrenia. Rúška boli napríklad povinné len vo verejnej doprave. V interiéri boli rúška len odporúčane a nie povinné. Masívnemu rozšíreniu nákazy zrejme pomohol aj import prípadov zo zahraničia.

COVID-19 – Česko
Počet prípadov v Česku
Prípadov
316 838
Úmrtia
3 033
Aktívne
185 177
Vyliečení
128 628
Posledná aktualizácia: 31. októbra 2020 o 0:15

Minulý týždeň ako riešenie zvyšujúceho sa počtu prípadov dokonca zvažovalo české ministerstvo zdravotníctva obmedzenie testovania. Testovať chceli zdravotníci len pacientov s klinickými príznakmi. V krajine má však väčšina pacientov iba mierne príznaky alebo žiadne a títo by tak ochorenie šírili ďalej.

Červené Česko

Aj napriek odporu premiéra Igora Matoviča nakoniec Ústredný krízový štáb rozhodol o zaradení Česka medzi červené a teda rizikové krajiny. Na hraniciach bude už od piatka platiť prísnejší režim. Zaradenie Česka na zoznam červených krajín odporúčala Pandemická komisia Ministerstva zdravotníctva SR.

Česko

Obmedzenia, ktoré však zaviedlo Slovensko voči Česku sú skôr kozmetické a reálne môžu naďalej znamenať šírenie nákazy z Česka. Hranice s Českom totiž nebudú zatvorené a polícia bude robiť len náhodné kontroly. Podľa údajov Európskej únie pritom v Česku pribúda tretí najvyšší počet nakazených z celej EÚ. Horšie na tom v EÚ je už iba Francúzsko a Španielsko.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button