Bleskové správySlovenskoSprávy

COVID-19: nákaza sa šíri hlavne na svadbách a rodinných oslavách

Úrad verejného zdravotníctva informoval o podrobnostiach včera potvrdených prípadov. Nákaza ochorenia COVID-19 sa šíri hlavne na svadbách a rodinných oslavách.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva včera zaznamenali 290 prípadov ochorenia COVID-19 z 5.750 vykonaných laboratórnych vyšetrení na nový koronavírus SARS-CoV-2.

Početnejší výskyt vo svojej územnej pôsobnosti hlásili regionálne úrady v Bratislave, Dolnom Kubíne, Dunajskej Strede, Trenčíne, Prievidzi, Košiciach a Žiline.

Dolný Kubín

Podľa hygienikov ide o kontakty z monitorovaných ohnísk (rodinné oslavy, svadby) v okresoch Námestovo a Tvrdošín, v niektorých prípadoch sa vykonáva epidemiologické vyšetrovanie.

RÚVZ naďalej aktívne vyhľadáva kontakty, nariaďuje im izoláciu a zabezpečuje testovanie, ktoré je naplánované na budúci týždeň. „Predpokladáme preto, že počet potvrdených prípadov bude ešte rásť. V oboch okresoch v pondelok zasadnú krízové štáby,“ uviedli hygienici..

Pre mestá Trstená a Tvrdošín platia lokálne opatrenia RÚVZ, ktoré obmedzujú konanie hromadných podujatí aj svadieb. Zakázané sú aj návštevy v domoch sociálnych služieb.

Trenčín

Hygienici informovali, že zväčša išlo o dohľadané kontakty monitorovaného ohniska nákazy (svadba), dohľadané kontakty iných už známych prípadov, vyskytli sa aj tri importy zo zahraničia, v niektorých prípadoch sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

Dunajská Streda

Väčšina prípadov sú dohľadané kontakty importu zo zahraničia. V troch prípadoch (rodinné ohnisko) sa ešte neukončilo epidemiologické vyšetrovanie.

Prievidza

Aj v týchto prípadoch ide o dohľadané kontakty známych prípadov, v jednom prípade sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

Košice

Vo väčšine prípadov ide o importy zo zahraničia a dohľadané kontakty pozitívnych osôb. V dvoch prípadoch sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

Dodržujte opatrenia

„Radi by sme povzbudili verejnosť, aby rešpektovala opatrenia Úradu verejného zdravotníctva a regionálnych úradov,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva na Facebooku.

Hygienici odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť organizovania veľkých svadieb a rodinných osláv. Často sa na nich schádzajú ľudia aj z celého Slovenska či zahraničia, prítomní sú ľudia z rizikových skupín obyvateľstva. „Pri úzkom kontakte, tanci, jedení a pití sa v uzavretých priestoroch ľahko šíria vírusy. Nákazlivým môže byť aj človek, ktorý nemá žiadne príznaky,“ doplnili hygienici.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button