Bleskové správyFinancieSlovenskoSprávyTlačové správy

Finančnú kompenzáciu za elektrinu získa 97 energeticky náročných podnikov

Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky tento rok získa 97 spoločností. Podniky si prerozdelia celkovo 40 miliónov eur.

Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky závisí od reálnej spotreby elektrickej energie. „Uvedomujeme si, že ceny elektriny pre podnikateľov sú v porovnaní so zahraničím vyššie, čo znižuje ich konkurencieschopnosť. Rezort hospodárstva v súčasnosti hľadá riešenie, ktoré by prinieslo zníženie koncovej ceny elektriny, resp. jej regulovanej časti. To by znamenalo zníženie ceny natrvalo a pre všetkých,“ zdôraznil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.    

Finančnú kompenzáciu získali energeticky náročné podniky prvýkrát minulý rok. Sumu 40 miliónov eur si vtedy prerozdelilo 76 spoločností. Poskytnutie kompenzácie je v súlade s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky a po súhlase Európskej komisie.

Týka sa vybraných odvetví, a to podľa zoznamu podporovaných odvetví podľa usmernení o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky na roky 2014 – 2020. Ide o podniky z odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia neželezných kovov, výroba cementu, chemický priemysel, výroba celulózy/papiera, drevársky priemysel, ale aj podniky zaoberajúce sa recykláciou materiálov. Podniky teda neurčovalo a nenavrhovalo ministerstvo, ale financie si prerozdelia tie, ktoré o to požiadali a splnili podmienky. 

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo výzvu 5. februára, spoločnosti mali priestor predkladať žiadosti do konca júna. Okrem toho, že museli patriť do podporovaného odvetvia, museli tiež preukázať, že najmenej 50 % z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku je tvorených v činnostiach podporovaných odvetví. Podmienkou bola aj spotreba elektriny najmenej vo výške 1 GWh v predchádzajúcom roku.

K najvyšším odberateľom elektrickej energie, a teda podnikov, ktorým bude na základe ich žiadosti vyplatená najvyššia kompenzácia, patrí tento rok U. S. Steel Košice, Slovnaft Bratislava, Mondi SCP Ružomberok, CRH Slovensko, Železiarne Podbrezová, Bekaert Slovakia, Považská cementáreň, Johns Manville Slovakia, Metsa Tissue Slovakia a Bekaert Hlohovec.

MH SR na svojom webe zverejnilo kompletný zoznam oprávnených spoločností s príslušnou výškou kompenzácie. Vyplatenie kompenzácie je podmienené preukázaním zápisu v Registri partnerov verejného sektora.

Zdroj
Ministerstvo hospodárstva
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button