Bleskové správyFinancieSlovenskoSprávyTlačové správy

„Prvá pomoc“ pre zamestnancov, zamestnávateľov a SZČO predĺžená

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny reaguje na aktuálny vývoj epidemiologickej situácie predĺžením „Prvej pomoci“ pre zamestnávateľov a SZČO do konca tohto roka.

Cieľom je podľa rezortu práce eliminovať negatívny vplyv pandémie na trh práce, zamestnanosť, zvládnuť druhú vlnu pandémie a zároveň ochrániť pracovné miesta zamestnancov. Po uzavretí zmluvy o čerpaní úveru v rámci nástroja SURE navrhne Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predĺženie tejto pomoci až do konca roka 2021.

„Považujeme za dôležité naďalej počas aktuálnej situácie pomáhať zamestnancom, zamestnávateľom a SZČO. Najmä v regiónoch, kde sa zvyšuje počet infikovaných a prichádza k zavádzaniu obmedzujúcich opatrení, zamestnávatelia či SZČO budú túto pomoc potrebovať,“ hovorí minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR odhaduje, že pomoc podnikateľom si do konca roka vyžiada necelých 200 miliónov eur. Tieto výdavky sú zahrnuté v už schválenom rozpočte projektu „Prvá pomoc“. Následne, po schválení ďalších približne 631 mil. eur z nástroja SURE, navrhne rezort práce predĺženie projektu do konca roka 2021.

„Od 1. januára 2022 už chceme pomáhať ľuďom zriadením nového fondu v rámci Sociálnej poisťovne, ktorý sme nazvali Fond udržania zamestnanosti. Ide o tzv. kurzarbeit. Vďaka tomuto fondu pomôžeme zamestnávateľom a SZČO udržiavať pracovné miesta pri dočasnom obmedzení činnosti, živelných pohromách alebo počas mimoriadnej situácie,“ približuje minister Krajniak.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny uzatvorili do dnešného dňa v rámci projektu „Prvá pomoc“ so zamestnávateľmi a samostatne zárobkovo činnými osobami takmer 124-tisíc dohôd o poskytovaní pomoci.

Za marec 2020 sme podporili približne 381.000 zamestnancov a SZČO, za apríl takmer 480.000, za máj to bolo necelých 471.500, za jún viac ako 285.600, za júl 210.552 a za august doteraz takmer 60.000. Mnohí žiadatelia a podporení dostali pomoc opakovane.

„Spolu sme zamestnávateľom a SZČO poslali 557 770 402 eur, čím sa podarilo ochrániť zhruba štvrtinu pracovných miest na Slovensku, čo je pomoc pre približne päťstotisíc ľudí,“ dopĺňa minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Zdroj
Ministerstvo práce
Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button