Bleskové správySlovenskoSprávy

COVID-19: dohľadané kontakty, hokejisti, dovolenkári a ďalšia svadba

Úrad verejného zdravotníctva zverejnil bližšie informácie k prípadom za piatok. Opäť išlo hlavne o dohľadané kontakty, hokejistov a pribudla aj ďalšie ohnisko po svadbe.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali včera vo svojej územnej pôsobnosti 552 nových prípadov COVID-19 z 6.483 laboratórnych vyšetrení.

Početnejšie prípady hlásili RÚVZ v Bratislave, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Nových Zámkoch a Košiciach.

Košice

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach pokračuje dohľadávanie kontaktov potvrdených prípadov, medzi nakazenými sú aj účastníci svadby.

Epidemiológovia pokračujú vo vyšetrovaní a zaznamenávajú už aj sporadické prípady bez známej súvislosti.

Dolný Kubín

Epidemiológovia pokračujú v dohľadávaní kontaktov zo známeho ohniska. Pre okresy Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo platia sprísnené lokálne opatrenia.

Prísne opatrenia platia v okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín hlavne pre nezodpovedných dovolenkárov, ktorí nákazu rozšírili po návrate z Chorvátska.

Nové Zámky

Pribúdajúce prípady súvisia s hokejovým zápasom v Skalici, ďalej ide o dohľadané kontakty už potvrdených prípadov.

Prievidza

Väčšinu prípadov tvoria dohľadané kontakty, vyskytli sa aj nákazy importované zo zahraničia, v niektorých prípadoch sa začalo epidemiologické vyšetrovanie. Aj v okrese Prievidza sa však vyskytol prípad lokálnej epidémie v zariadení sociálnych služieb.

Dosiaľ testy potvrdili jedného pozitívneho klienta a 9 zamestnancov. RÚVZ dá otestovať všetkých klientov ZSS, dosiaľ však nikto z personálu ani klientov nemá príznaky ochorenia.

Rizikoví seniori

Viaceré regionálne úrady zaznamenali výskyt pozitívne testovaných na COVID-19 v domovoch sociálnych služieb.

„Situáciu nemožno podceňovať. Klienti DSS sú totiž jednou z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva a v prípade infekcie čelia podstatne vyššiemu riziku, že ochorenie bude mať ťažký priebeh alebo spôsobí smrť,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva na Facebooku.

Pri starostlivosti o seniorov je preto nevyhnutné dôsledne dodržiavať opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu vírusu. „Dodržiavanie zásady ROR (rúško – odstup – ruky/dezinfekcia) je nevyhnutným minimom, ktorým by sa mali riadiť klienti aj personál DSS: S klientmi sa odporúča vykonávať viac individuálnych aktivít, obmedziť sociálny kontakt s inými klientmi, pričom osoby v osobnom styku by sa nemali meniť, aby sa redukovalo riziko šírenia nákazy. Klienti by mali dostať zrozumiteľnou formou inštruktáž o koronavíruse tak, aby situáciu nepodceňovali, ale ani zbytočne nepanikárili,“ doplnili hygienici.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button