Bleskové správySlovenskoSprávyTlačové správyVoľby

Doplňujúce komunálne voľby počas mimoriadnej situácie

V sobotu 3. októbra 2020 sa uskutočnia doplňujúce komunálne voľby v 48 obciach. Na ich priebehu a organizácii sa odráža aj mimoriadna situácia s COVID opatreniami.

Aby v tomto náročnom období boli voľby vykonané zákonným spôsobom, bolo potrebné vysporiadať sa s problémom uplatňovania práva voliť osobám, ktorým bola nariadená izolácia.

„Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, je prekážkou práva voliť zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodu ochrany verejného zdravia. Osoby, ktorým je nariadená domáca izolácia, si tak nebudú môcť uplatniť svoje volebné právo. K týmto osobám nebude môcť byť ani poslaná prenosná volebná schránka,“ uvádza Ministerstvo vnútra SR.

Z doplňujúcich komunálnych volieb má vzísť 33 starostov a 28 poslancov. K volebným schránkam by malo prísť viac ako 32 tisíc voličov v 55 okrskoch. „Je nevyhnutné, aby okrskové volebné komisie boli schopné identifikovať voliča s prekážkou práva voliť, a to je možné len v súčinnosti s príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Z tohto dôvodu okrskové volebné komisie budú vo volebný deň disponovať zoznamom voličov, v ktorom bude vyznačená prekážka právo voliť  podľa § 4 volebného zákona u voličov, ktorým bola nariadená izolácia,“ doplnil rezort vnútra.

„Pre volebné komisie budú zriadené telefónne infolinky a volebný deň bude monitorovať spoločne rezort vnútra, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ako aj Úrad verejného zdravotníctva SR,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

V záujme ochrany verejného zdravia ministerstvo vnútra vyzýva voličov, aby dodržiavali protiepidemiologické opatrenia a vo volebnej miestnosti boli disciplinovaní a ohľaduplní. Za poriadok vo volebnej miestnosti zodpovedá predseda okrskovej volebnej komisie. V prípade nedodržiavania poriadku a opatrení je povinný zjednať nápravu, a ak to nebude možné, je povinný túto skutočnosť ohlásiť príslušníkom PZ.

Voličovi za neuposlúchnutie dodržiavania protiepidemiologických opatrení, ako aj za porušenie nariadenej izolácie môže príslušník PZ na mieste uložiť pokutu v blokovom konaní do výšky 1000 €.

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button