FinancieOdporúčamePondelkové espresoSlovenskoSprávySvetTech
Odporúčame

Pondelkové espreso #9: Slovensko červenie, pacientov v nemocniciach pribúda

Situácia na Slovensku sa začína zhoršovať a denne pribúdajú už stovky nakazených novým koronavírusom SARS-CoV-2. Dnes sa zrejme budú sprísňovať opatrenia. Pribúda však aj pacientov v nemocniciach a tiež rastie počet úmrtí.

Dôležité
  • Počet prípadov na Slovensku raketovo rastie.
  • Pribúda však aj úmrtí a hospitalizovaných pacientov.
  • Dnes zrejme príjme Ústredný krízový štáb ďalšie opatrenia.

Slovensko naplno zasiahla druhá vlna pandémie ochorenia COVID-19 a je jasné, že bude oveľa silnejšia ako tá prvá. Za minulý týždeň pribudlo na Slovensku viac ako 2.300 nových prípadov ochorenia COVID-19. Pre porovnanie – za prvých päť mesiacov od prvého prípadu zaznamenalo rovnaký počet prípadov.  

Dvojciferný počet minulý týždeň testy potvrdili ešte za nedeľu. Od pondelka už potom pribúdali iba trojciferné počty nových prípadov. V pondelok už pribudlo 175 nových prípadov ochorenia COVID-19. V pondelok však Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo aj 40. úmrtie na nový koronavírus SARS-CoV-2.

Rekordné čísla

Prípady za pondelok boli podľa hygienikov hlavne dohľadané kontakty a nákaza sa tiež rozšírila v Domove sociálnych služieb v Trstenej. V utorok tiež museli uzatvoriť Krajské operačné stredisko záchrannej služby v Trnave, pretože sa tam niekoľko zamestnancov nakazilo ochorením COVID-19.

V utorok Ministerstvo zdravotníctva potvrdilo 41. úmrtie na COVID-19. Horšie však je, že od utorka začali pribúdať rekordné počty nových prípadov ochorenia COVID-19.

Prehľad prípadov na Slovensku

V utorok testy potvrdili až 338 prípadov nákazy. Zhoršené čísla nových prípadov si vyžiadali v okresoch Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín sprísnenie opatrení. Aj utorkové prípady boli hlavne dohľadané kontakty a tiež nákaza, ktorá sa rozšírila po hokejovom zápase medzi Skalicou a Novými Zámkami. Rovnako aj v Bratislavskom kraji išlo o dohľadané kontakty, ale aj import zo zahraničia.

Každý deň

V stredu Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že veľkokapacitné odberové miesta sú už otvorené vo všetkých krajských mestách. Slovensko tak dosiahlo maximálnu kapacitu okolo 7500 testov denne. Ani tá však nie je využívaná na maximum.  

Rekordné čísla z utorka však prekonali počty prípadov za stredu, keď testy potvrdili až 360 nových prípadov ochorenia COVID-19. Nákaza sa však rozšírila do ďalšieho domova sociálnych služieb a veľkú časť prípadov najmä na Orave spôsobili nezodpovední dovolenkári z Chorvátska. Podobná situácia bola aj v prípade prípadov z Bratislavy, kde išlo rovnako najmä o dohľadané kontakty a import zo zahraničia.

Červené Slovensko

Vo štvrtok oznámila Veľká Británia zaradenie Slovenska na rizikový zoznam krajín. Každý, kto príde zo Slovenska bude musieť absolvovať povinnú 14-dňovú karanténu. Slovenská polícia zároveň oznámila, že v piatok na hraniciach bude prebiehať námatková kontrola dodržiavania opatrení.

Rekord však padol aj za štvrtok, keď testy potvrdili až 419 nových prípadov ochorenia COVID-19. Opäť išlo hlavne o dohľadané kontakty, no objavili sa aj nové ohniská nákazy.

Oranžových a červených okresov na Slovensku pribúda. (zdroj: MZ SR)

Ministerstvo zdravotníctva však potvrdilo aj nové červený a oranžové okresy Slovenska. Pre rastúci počet prípadov je rizikových až 38 okresov Slovenska. V piatok však pribudli aj ďalšie dve úmrtia na COVID-19.

Rekordný piatok

Zatiaľ najvyšší počet prípadov odhalili testy v piatok. Pribudlo až 552 nových pacientov z ochorením COVID-19. Rastie však aj počet pacientov v nemocniciach.

Hygienici následne potvrdili, že aj v piatok išlo hlavne o dohľadané kontakty a nové ohnisko po svadbe. Hygienici z Bratislavy okrem dohľadaných kontaktov potvrdili aj import z Rakúska. Premiér Igor Matovič následne na Facebooku informoval, že preberá kontrolu a avizoval pravdepodobne aj zavedenie prísnejších opatrení.

V sobotu pribudlo aj ďalšie úmrtie a Slovensko tak k včerajšiemu dňu eviduje už 44. úmrtí. Vysoké počty nových prípadov však pribudli aj v sobotu. Víkendové testovanie odhalilo 478 nových prípadov a 200 pacientov je v nemocniciach. Hygienici opäť potvrdili, že išlo hlavne o dohľadané kontakty.

Výmena ministra

Hneď v pondelok prišla informácia o výmene Ministra zdravotníctva v susednom Česku. Počty nových prípadov v Česku aj minulý týždeň denne dosahovali niekoľko tisíc.

Pandémia však zrejme napáchala nakoniec menšie škody ako sa pôvodne predpokladalo aspoň to tak vyzerá podľa poslednej makroekonomickej analýzy.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny však minulý týždeň informovalo, že balíky „Prvej pomoci“ podnikateľom a firmám budú pokračovať minimálne do konca roka. Poslanci minulý týždeň zároveň schváli aj zmeny pri odchodoch do dôchodku.

Nové Nokie

Minulý týždeň sme sa však nevenovali len pandémii ochorenia COVID-19. Ministerstvo dopravy informovalo, ktorý dopravca bude nasledujúce dva roky premávať na lukratívnej trati Bratislava – Komárno. Na jednu z nevyťaženejších tratí pošlú vlaky rakúske ÖBB a slovenský dopravca ZSSK.

Fínsky výrobca HMD Global informoval o nových zariadeniach s logom Nokia. Výrobca potvrdil oficiálny príchod prvej Nokie s podporou 5G sietí a tiež dvoch lacných smartfónov.

A americká firma Apple zasa vydala opravné aktualizácie pre iOS, iPadOS a watchOS. Apple opravoval niektoré chyby, ktoré sa objavili po vydaní iOS 14, iPadOS 14 a watchOS 7.  

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button