OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

Žiadne svadby, hokej, futbal a obmedzenia pre reštaurácie. Matovič predstavil nové opatrenia

Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas dnes predstavili nové opatrenia v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Stopku dostali všetky hromadné podujatia a obmedzenia sa dotknú aj reštaurácií a barov.

Dôležité
  • Všetky hromadné podujatia budú zakázané.
  • Obchody budú mať opäť obmedzenú kapacitu na 10 m2 bude max. 1 zákazník.
  • Rúška – opäť budú povinné aj na uliciach vonku.
  • Už túto stredu zrejme vláda vyhlási núdzový stav.
  • Reštaurácie – budú mať obmedzené otváracie doby od 6.00 do 22.00 hodiny.
  • Maďarsko a Rakúsko zatiaľ zostávajú na zozname bezpečných krajín.

Pre zhoršujúca sa situáciu na Slovensku rozhodol dnes Ústredný krízový štáb o sprísnení opatrení v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Na Slovensku už pribúdajú denne stovky nakazených.

Pre porovnanie – za minulý týždeň pribudlo viac ako 2.500 nových prípadov ochorenia COVID-19. Od začiatku pandémie sme takýto počet hlásili až v auguste. Tempo rastu sa tak výrazne zrýchlilo. Matovič už cez víkend upozorňoval, že preberie kontrolu a príde sprísnenie opatrení.

Žiadne hromadné

Ústredný krízový štáb rozhodol o zákaze všetkých hromadných podujatí. Nie je to pritom ani dva týždne, čo za miernejšie pravidlá pre hromadné podujatia bojoval práve samotný premiér Igor Matovič.

Sprísnenie opatrení od 1. októbra vtedy navrhovala pre hromadné podujatia Pandemická komisia, no Matovič s nimi nesúhlasil. Namiesto sprísnenia tak od 1. októbra prichádza absolútny zákaz všetkých hromadných podujatí.

Nakoniec však od 1. októbra nebudú povolené žiadne hromadné podujatia. Stopku dostanú súkromné, firemné, cirkevné aj športové podujatia. Zakázané budú napríklad aj svadby – povolený bude len samotný obrad avšak aj ten len v obmedzenej forme. Hlavný hygienik Ján Mikas však dnes ešte nevedel povedať ako presne svadby, pohreby, či krstiny obmedzia.

Ani bez divákov?

Otázka ešte ostáva najmä nad športovými podujatiami. Hlavný hygienik počas tlačovej konferencie nevedel povedať, či bude úplný zákaz športových podujatí alebo budú povolené aspoň športové podujatia bez divákov.

Mikas totiž povedal, že aj naďalej bude platiť výnimka ak budú mať všetci účastníci hromadného podujatia negatívny test na COVID-19. Ten však nesmie byť starší ako 12 hodín. PCR test si pritom bude hradiť každý samostatne. Podmienkou tiež bude oznámenie takéhoto hromadného podujatia najmenej 48 hodín pred jeho začiatkom príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Obmedzenia pre hromadné podujatia budú pritom platiť už o pár dní. Do tej doby by mal Úrad verejného zdravotníctva vydať opatrenie, ktoré organizovanie podujatí upresní.

Limity pre obchody

Od začiatku októbra sa opäť zavedú obmedzenia aj pre obchody a prevádzky. Tie budú musieť opäť limitovať množstvo zákazníkov na prevádzke. Platiť bude limit jeden zákazník na 10 metrov štvorcových.

Obchodníkom navyše pribudne povinnosť pri vstupe do prevádzok kontrolovať dodržiavanie hygienických opatrení – použitie dezinfekcie alebo rukavíc.

Zatiaľ nebude platiť žiadne obmedzenia na otvorené prevádzky, nezatvárajú sa nákupné centrá a ani nie je obmedzená otváracia doba obchodov.

Reštaurácie obmedzia

Obmedzenia však čakajú prevádzky verejného stravovania – reštaurácie aj bary budú musieť zatvárať o 22. hodine. Obmedzenie pre nich nebude platiť v prípade donášky alebo pri predaji cez okienko.

V reštauráciách bude zároveň platiť ešte jedno podstatné obmedzenie. Otvorené budú môcť mať len také prevádzky, kde je možnosť sedenia. To môže byť problém najmä pre prevádzky rýchleho občerstvenia, kde väčšinou nebýva možnosť sedenia.

Rúško všade

Ústredný krízový štáb zároveň rozhodol o sprísnení pravidiel pre nosenie rúšok. Tie budú naďalej povinné v interiéri, ale pribudne aj povinnosť nosiť rúška aj v exteriéri.

V exteriéri budú rúška povinné aj na uliciach ak nebude možné dodržať vzdialenosť medzi osobami nežijúcimi v jednej domácnosti aspoň dva metre. Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie zároveň upozornil, že Ústredný krízový štáb požiadal políciu o dôsledné kontrolovanie dodržiavania opatrení.

Núdzový stav

Matovič a Mikas zároveň informovali, že Ústredný krízový štáb odporúčal vláde opätovné zavedenie núdzového stavu. Ten môže vyhlásiť len vláda.

Núdzový stav platil aj počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Vtedy však platil len pre sektor zdravotníctva a neskôr aj pre domovy sociálnych služieb.

Teraz však Matovič avizoval, že núdzový stav bude všeobecný a bude teda platiť pre všetkých. Vyhlásenie núdzového stavu má byť pripravené na rokovanie vlády, ktoré bude v stredu. Platiť tak zrejme začne od štvrtka.

Maďarsko a Rakúsko ostávajú bezpečné

Mikas zároveň potvrdil, že sa zatiaľ nebude meniť zoznam rizikových krajín. Pandemická komisia totiž odporúčala zaradenie Maďarska a Rakúska na zoznam rizikových krajín.

Mikas však počas tlačovej konferencie povedal, že to už aktuálne nemá zmysel. V oboch krajinách je totiž približne rovnaká epidemiologická situácia ako na Slovensku. Obmedzenie režimu na hraniciach by tak neprinieslo zníženie počtu nových prípadov.

Vyzvali vysoké školy

Matovič počas tlačovej konferencie tlmočil aj dôraznú požiadavku Ústredného krízového štábu smerovanú k vysokým školám.

Ústredný krízový štáb požiadal aby vysoké školy prešli na dištančné vzdelávanie. Zároveň Ústredný krízový štáb vyzval vysoké školy a univerzity aby zabezpečili vyprázdnenie internátov.

Dnes už pritom prechod na dištančné vzdelávanie potvrdili dve najväčšie univerzity na Slovensku – Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita v Bratislave. Obe univerzity zároveň vyzvali študentov aby opustili internáty.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Back to top button