OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

COVID-19: včera hlavne dohľadané kontakty a počty budú rásť

Úrad verejného zdravotníctva informoval o včerajších prípadoch ochorenia COVID-19. Ide hlavne o dohľadané kontakty a hygienici upozorňujú aj na rast počtu prípadov v nasledujúcich dňoch.

Dôležité
  • Za včerajší deň pribudlo až 797 nových prípadov ochorenia COVID-19.
  • Počet aktívnych prípadov stúpol na viac ako 6-tisíc.
  • Podľa hygienikov bude zrejme počet chorých aj naďalej rásť.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali za včerajšok vo svojej územnej pôsobnosti 797 potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z celkovo 9.170 laboratórnych vyšetrení.

Početnejšie prípady ochorenia zaznamenali regionálne úrady v Bratislave, Košiciach, Dolnom Kubíne, Bardejove, Nových Zámkoch, Prievidzi, Senici a v Nitre.

Bardejov

Zväčša ide podľa hygienikov o aktívne dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, naďalej pribúdajú potvrdené prípady v súvislosti s nedávno organizovanými svadobnými hostinami. Potvrdené prípady COVID-19 sú v epidemiologickej súvislosti.

Košice

Prevažne ide o aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov zo známych ohnísk nákazy. Zaznamenané boli aj ochorenia v jednom z podnikov, zamestnávateľ postupuje podľa hygienikov v zmysle vypracovaného krízového plánu. Zaznamenané boli aj importy zo zahraničia.

Nové Zámky

Väčšinou ide o dohľadané kontakty potvrdených prípadov COVID-19, epidemiologická súvislosť je s pozitívne testovanými osobami z prostredia dvoch základných škôl v okrese Nové Zámky. Ochorenie sa potvrdilo aj u osôb, ktoré sa ako hráči aj ako fanúšikovia zúčastnili futbalového zápasu.

Dolný Kubín, Prievidza a Nitra

V prípade RÚVZ v Dolnom Kubíne, Prievidzi a v Nitre tvoria prevažnú väčšinu aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov COVID-19, v niektorých prípadoch sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

Hlavne dohľadané

Práve dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy a kontakty jednotlivých prípadov COVID-19 tvoria podľa hygienikov prevažnú časť prípadov v ostatných dňoch.

Ochorenie bolo potvrdené v rodinách, na pracoviskách, v zariadeniach sociálnych služieb, u ľudí po účasti na rôznych návštevách či podujatiach.

Obzvlášť rizikové sú podľa hygienikov stretnutia s väčším počtom účastníkov – napríklad v poslednom období hygienici COVID-19 potvrdili u ľudí po účasti na svadobných hostinách, na ktorých sa zišli známi z celého Slovenska, v dôsledku čoho sa ochorenie rozvetvilo do viacerých okresov. V menšej miere zaznamenávajú hygienici aj importy zo zahraničia.

Bude rásť

„Predpokladáme, že počet potvrdených prípadov COVID-19 bude v nasledujúcom období rásť, pretože epidemiológovia naďalej dohľadávajú veľké množstvo kontaktov naprieč regiónmi. So stúpajúcim výskytom ochorenia predpokladáme aj viac hospitalizácií a, bohužiaľ, nevylučujeme ani úmrtia,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva.

Práve pre zhoršujúcu sa situáciu sa pristúpilo k sprísneniu celoštátne platných opatrení a viaceré regionálne úrady vydali vo svojej územnej pôsobnosti lokálne opatrenia. Ich efekt však podľa hygienikov neuvidíme hneď, ale až v nasledujúcom období.

Dodržiavanie opatrení

Rešpektovanie opatrení a nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov od cudzích ľudí a umývanie a dezinfekcia rúk sú podľa hygienikov v súčasnosti nosným pilierom ochrany zdravia, pretože zatiaľ nemáme účinnú a bezpečnú vakcínu proti COVID-19.

„Vnímame, že ľudia sú z priebehu pandémie už unavení a opatrenia sa im ťažšie tolerujú, pretože zasiahli do ich bežného fungovania a mnohým skomplikovali prácu. Naším cieľom nie je obmedzovať, ale v súčasnej situácii chceme chrániť zdravie ľudí, aby sme mali čo najmenej chorých a hospitalizovaných a aby sme zabránili úmrtiam,“ doplnili hygienici.

Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button