Bleskové správySlovenskoSprávyTlačové správy

Prezidentka vymenovala 12 nových sudcov a sudkýň

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vo štvrtok 1. októbra 2020 dvanásť nových sudcov a sudkýň všeobecných súdov.

V príhovore prezidentka uviedla, že noví sudcovia a sudkyne pred výberovými komisiami a Súdnou radou preukázali, že pre svoju funkciu splnili odborné, osobnostné i morálne kritériá. 

“Očakávame teda od vás, že svoju funkciu budete vykonávať nezávisle, ale aj to, že svoju nezávislosť nebudete vnímať ako vlastné privilégium či výsadu, ale ako ústavné právo našich občanov, ktorí od vás budú očakávať spravodlivosť. Očakávame tiež, že počas rokov svojho pôsobenia nestratíte úctu k zmyslu a étosu svojho povolania. Nesmie sa nám zopakovať situácia, aby ľudia, ktorí majú byť stelesnením výkonu spravodlivosti, slúžili iným záujmom. A očakávame aj, že hodnoty a pravidlá, ktoré už dnes stelesňujete ako sudcovia, budete rešpektovať a dodržiavať aj ako súkromné osoby. Aby váš súkromný život nemohol spochybňovať vašu prácu ako verejných činiteľov. Osobná integrita je základ, na ktorom stojí celé vaše budúce pôsobenie,” uviedla prezidentka SR.

Prezidentka pripomenula, že noví sudcovia a sudkyne sa stávajú súčasťou sudcovského stavu vo chvíli, keď si musí nanovo získavať a budovať dôveru verejnosti. 

“Hoci na strate a oslabení dôveryhodnosti súdnictva nemáte žiaden podiel, sami k jej obnoveniu a k posilneniu kreditu sudcovského stavu môžete veľmi prispieť,” doplnila Čaputová 

Príliš veľký počet individuálnych zlyhaní a nedostatočná reakcia na ne zvnútra sudcovského stavu podľa prezidentky spôsobili, že nedôvera voči súdnictvu dosiahla kritickú úroveň a dnešná situácia nás vystríha, aké je nebezpečné, ak sa k individuálnym zlyhaniam pristupuje benevolentne a ak sa sudcovská kolegialita uplatňuje príliš široko.  

Na záver novovymenovaným sudcom a sudkyniam prezidentka zaželala pevné zdravie, veľa síl a odvahy, aby ich prínos slovenskej justícii bol čerstvý a svieži, pretože práve taký naše súdnictvo potrebuje.

Menný zoznam novovymenovaných sudcov a sudkýň je dostupný v sekcii Vymenovania a odvolania

Viac

Tlačová správa

Ak máte záujem o zverejnenie vašej tlačovej správy môžete ju poslať mailom na adresu press@stalosa.sk. Denne zverejňuje výber zaujímavých tlačových správ.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button