OdporúčameSlovenskoSprávy

COVID-19: hlavne dohľadané kontakty zo svadieb, osláv a športových podujatí

Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil bližšie údaje k dnes potvrdeným prípadom ochorenia COVID-19. opäť ide hlavne o dohľadané kontakty.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali za včerajšok vo svojej územnej pôsobnosti 704 nových potvrdených prípadov ochorenia COVID-19 z celkovo 9.492 laboratórnych vyšetrení.

Početnejšie prípady ochorenia zaznamenali regionálne úrady v Dolnom Kubíne, Bratislave, Prievidzi, Nových Zámkoch, Bardejove, Nitre a Starej Ľubovni.

Dolný Kubín

V tejto oblasti už dlhší čas zaznamenávajú hygienici výrazný nárast počtu prípadov COVID-19. Pozitívne testované osoby pribúdajú najmä po účastí na svadobných hostinách a viacerých oslavách.

Vyskytujú sa aj prípady, ktoré nesúvisia so známymi ohniskami nákazy. V niektorých prípadoch sa v súčasnosti uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

Nové Zámky

Ide o dohľadané kontakty z podchytených ohnísk nákazy – lokálna epidémia v jednej z obcí, pozitívne testované osoby pribúdajú aj v súvislosti so základnou školou v okrese Nové Zámky, ktorá je pre výskyt COVID-19 zatvorená.

Počet osôb s ochorením narastá aj v jednom zo zariadení sociálnych služieb. K desiatim pozitívne testovaným pracovníkom, ktorí sa už nachádzajú v domácej izolácii, pribudlo 24 klientov. Počet pozitívne testovaných klientov ešte nemusí byť konečný, na časť výsledkov sa ešte čaká.

Zdravotný stav klientov je pravidelne monitorovaný. V zariadení platí prísny hygienicko-epidemiologický režim a rovnako platí zákaz návštev. O pozitívnych klientov sa stará vyčlenený personál.

Prievidza

Pozitívne testované osoby pribúdajú v súvislosti so starými ohniskami nákazy (svadobná hostina, škola), no rovnako aj v tých novších.
V menšej miere boli zaznamenané aj importy zo zahraničia. Celkovo 22 prípadov COVID-19 v ostatných dňoch potvrdili v zariadení sociálnych služieb na uzavretom oddelení. Celé toto oddelenie už bolo pretestované (50 ľudí), pozitívnych je 19 klientov a traja členovia personálu. Osoby sú bez príznakov ochorenia.

V najbližších dňoch sa bude na COVID-19 testovať personál v celom zariadení. Zariadenie sociálnych služieb je v karanténe a platí tam prísny hygienicko-epidemiologický režim. RÚVZ zabezpečuje protiepidemické opatrenia spolu so zriaďovateľom ZSS.

Nitra

Najčastejšie ide o rodinné kontakty a kontakty zo svadieb a účastníci boli aj z iných častí Slovenska. Početnejšie sú aj prípady, ktoré súvisia so športovými klubmi.

Epidemiológovia evidujú pozitívne testovaných aj v školách a zdravotníckych zariadeniach – medzi personálom aj pacientmi.

Bardejov

Počet pozitívne testovaných osôb naďalej pribúda v súvislosti s nedávno organizovanými svadobnými hostinami.

Epidemiológovia nateraz nezaznamenali nové oblasti výskytu COVID-19, no v nasledujúcich dňoch očakávajú nárast počtu nových pozitívnych prípadov pre dohľadávanie kontaktov v známych ohniskách nákazy.

Stará Ľubovňa

Väčšinou ide o dohľadané a aktívne testované kontakty už pozitívnych osôb. Viacerí z nich sami kontaktovali lekára po tom, čo sa u nich objavili príznaky a následné testovanie potvrdilo, že sú pozitívni.

Ochorenie sa potvrdilo aj v domove seniorov. Po výskyte prvých pozitívnych prípadov boli zamestnanci a klienti zariadenia pretestovaní. Epidemiológovia evidujú k dnešku 9 aktívnych ochorení. Výsledky druhej polovice klientov by mali byť známe čoskoro.

Epidemiológovia zachytili šírenie ochorenia COVID-19 aj v zariadení pre deti a mládež. Dve vidiecke školy zavádzajú dištančné vzdelávanie, mestská stredná škola je v týchto dňoch už preventívne zatvorená.

Viac

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button