OdporúčameSlovenskoSprávy
Odporúčame

COVID-19: Počet červených okresov na Slovensku sa vyšplhal na 41

Počet rizikových okresov na Slovensku v súvislosti s ochorením COVID-19 sa výrazne zvýšil - červených je už 41 okresov.

Oranžových je momentálne 20 okresov a na zelenom semafore k 2. októbru zostáva 18 okresov. O aktuálnej epidemiologickej situácii včera informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Slovensko červenie

Od minulého týždňa sa počet červených okresov zvýšil o ďalších 22, aktuálne ich je 41. K okresom Bratislava I – V, Dolný Kubín, Komárno, Michalovce, Námestovo, Nitra, Senec, Senica, Snina, Sobrance, Stará Ľubovňa, Trenčín, Trnava, Tvrdošín a Veľký Krtíš aktuálne pribudli okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Detva, Dunajská Streda, Hlohovec, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Myjava, Nové Zámky, Pezinok, Poprad, Prievidza, Šaľa, Skalica, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Turčianske Teplice, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

Oranžových okresov je aktuálne 20: Bánovce nad Bebravou, Brezno, Čadca, Galanta, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Prešov, Ružomberok, Sabinov, Spišská Nová Ves, Trebišov, Vranov nad Topľou, Zlaté Moravce, Zvolen a Žilina.

Rizikových pribúda

Opäť výrazne vzrástol počet pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19 vo vekovej kategórii nad 65 rokov, kde je vyššie riziko komplikácií a hospitalizácie.  Za posledných 14 dní v tejto kategórii pribudlo 540 pozitívnych prípadov. Najväčší nárast opäť zaznamenal Prešovský kraj (127), nasleduje Žilinský (101), Nitriansky (88), Košický (59), Trenčiansky (53), Banskobystrický (42), Bratislavský (37) a Trnavský (33).

V porovnaní s údajmi k 26. septembru ku včerajšiemu dňu (2. októbru) stúpol počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 zo 119 na 215. Zvýšil sa aj počet pacientov, ktorí potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie z 11 na súčasných 24 pacientov.

Počet prípadov pribúda

Narastá priemerný počet pozitívnych prípadov za týždeň, za posledný týždeň je to v priemere 510 prípadov denne. Počet pozitívnych osôb na 100-tisíc obyvateľov za posledných 14 dní  (incidencia) stúpol na 90 (pred týždňom 51,2).

Zároveň sa zvýšilo aj vyťaženie regionálnych úradov verejného zdravotníctva na zo 72 na 129 percent. Podarilo sa zvýšiť priemerný počet vykonaných testov zo 4.399 na súčasný sedemdňový priemer 5.857 a zároveň stúpol aj podiel pozitívnych prípadov na 8,7 percenta. 

Stúplo aj efektívne reprodukčné číslo na 1,37 (pred týždňom 1,206). K zdvojnásobeniu počtu pozitívnych prípadov prichádza za 8 dní, kým pred týždňom to trvalo 20 dní.

Na hromadných väčšie

Podľa odhadov pravdepodobnosť, že na hromadnej akcii sa vyskytne aspoň jedna osoba pozitívna na ochorenie COVID-19 v rámci celého Slovenska výrazne stúpa v závislosti od počtu účastníkov tejto akcie. 

Kým pri 10 ľuďoch je to len 5 percent, pri 100 osobách už takmer 50 percent a v 500-člennom zhromaždení je to až vyše 90 percentná pravdepodobnosť.

V Bratislave je toto číslo ešte vyššie – pri 10 osobách je to vyše desať percent, pri 100 osobách takmer 80 percent a pri hromadnej akcii za účasti 500 ľudí v Bratislave je to 100 percent.

Zdroj
Ministerstvo zdravotníctva
Viac

Milan

Sledujte to najnovšie z domova aj zo sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button